Всесвіт

Фантастична фотографія рідкісного космічного явища, зроблена телескопом “Хаббл”

Новонароджена зоряна система на відстані 1400 світлових років від Землі показана у всій своїй динамічній красі на новій фотографії, отриманої з космічного телескопа Хаббл.

ESA / NASA

Система називається IRAS 05491 + 0247, і вона знаходиться в центрі особливо рідкісної і чудової космічної події – загальна назва таких явищ відомо як об’єкт Хербіга-Аро. Цей конкретний об’єкт Хербіга-Аро, який отримав назву HH 111, приводиться в рух зіркою в подвійній системі, викидаючи потужні астрофізичні струмені в навколишній простір.

Об’єкти Хербіга-Аро – одні з найбільш вражаючих явищ в галактиці, але для їх існування потрібні певні обставини. По-перше, вам потрібна зовсім молода зірка. Вона утворюється з щільних згустків матеріалу в хмарі пилу і газу, які колапсують під дією власної сили тяжіння, і, обертаючись, починають акреції речовини із хмари навколо них.

Під час цього процесу зірка може викидати потужні струмені плазми зі своїх полюсів. Вважається, що частина акреційного матеріалу, який обертається навколо зірки, прямує уздовж силових ліній магнітного поля зірки, які прискорюють частинки. Так що, коли вони досягають полюсів, то з величезною швидкістю вириваються в космос у вигляді дуже щільних колімірованних струменів.

Схема формування об’єкта Хербінга-Аро ESA / NASA

Дивовижно високі температури іонізують цей матеріал, перетворюючи його в плазму.

Для об’єкта Хербіга-Аро ці струмені, рухаючись зі швидкістю сотні кілометрів на годину, з силою врізаються в навколишню молекулярну хмару. Там, де відбуваються ці взаємодії, високі температури змушують матеріал яскраво світитися – але вони також швидко розвіюються, особливо в космічних масштабах часу, так що спостерігати подібні зміни можна лише кілька земних років.

На знімку біполярний струмінь HH 111 створюється однією із зірок в подвійній парі, розташованої поруч з центральним тором з газу і пилу, який був акреційним матеріалом для зірок. З кожного полюса на 12 світлових років від зірки тягнеться джет.

Подвійний супутник цієї зірки, що цікаво, також викидає струмені, як було виявлено кілька років тому. Здається, що зірка-супутник орієнтована перпендикулярно першої зірки, тому її менші струменя вилітають під прямим кутом до великих.

Ці об’єкти яскраво мерехтять в оптичному діапазоні, але пилові «околиці», в яких вони мешкають, блокують більшу частину цього світла. Інструменти, які можуть проникати в пил – наприклад, зображення в інфрачервоному діапазоні довжин хвиль – виявляють деталі, які інакше ми б не змогли побачити.

Новий знімок, зроблений за допомогою приладу Hubble Wide Field Camera 3, був отриманий в поєднанні оптичного і інфрачервоного випромінювання, на якому видно яскраві струмені, мерехтливі крізь густу пилюку молекулярної хмари.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button