Наука

Вчені змогли «оживити» мозок померлої свині

Вважається, що смерть людини або тварини настає тоді, коли помирає її мозок. Але що, якщо науці стануть відомі способи збереження мозку навіть при загиблому тілі? Звучить страшно, але саме це зробили дослідники з Єльського університету (Yale University). Зрозуміло, досліди на людях не проводилися, але у фахівців була досить велика вибірка свиней – наукова група на чолі з Ненадом Сестаном (Nenad Sestan) отримала можливість поекспериментувати з мізками 100-200 обезголовлених тварин. В кінцевому результаті вченим вдалося підтримати життєдіяльність свинячого мозку протягом 36 годин.

Щоб цього домогтися, мізки обробляли рідиною з високим вмістом кисню. Таким чином кисень одержували мозковий стовбур, мозочкові артерії, малі судини, розташовані глибоко в мозку. Мільярди клітин, як з’ясували автори роботи, були живі і здатні до активності. Ніяких ознак свідомості при цьому не було, фахівці з біоетики відзначили, що ситуація далека від науково-фантастичних творів, де герой приходить до тями і не може зрозуміти, де він, нічого не бачить і нічого не відчуває. Свині (їх мізки) залишалися в несвідомому стані.

Для чого це потрібно? Перш за все, таким чином вчені хочуть дослідити те, як веде себе мозок, а також, можливо, почати тестувати на мозку терапію від різних захворювань від раку до деменції. Крім того, експерименти можуть бути корисні для вивчення взаємодії між клітинами мозку. Тим не менше фахівці з етики сумніваються в тому, що такі досліди коли-небудь будуть проводитися на людях.

Кнопка «Наверх»