Земля

Вчені з’ясували, куди зник Місяць у 1110 році

Вчені з’ясували, куди зник Місяць у 1110 році — його закрила хмара попелу. Про це пише Scientific Reports.

Нове дослідження провела наукова група на чолі з палеокліматологом Женевського університету Себастьяном Гійє. Учений з’ясував причини дивного місячного затемнення в 1110 році. За даними космічного агентства NASA, у Європі відбулося сім місячних затемнень в період з 1100 по 1120 роки. Але рівно по середині цього тимчасового інтервалу люди часів Середньовіччя стали свідками «найтемнішого Місяця».

«На п’яту ніч травня зійшов яскраво сяючий Місяць, а потім його світло поступово зменшилося, а як тільки настала ніч, він повністю зник, ні світла, — нічого не було видно», — говориться у «Хроніці Петерборо».
Мова йде про англійський літопис, який зараз є в оцифрованому вигляді. З’ясувати причини темного затемнення вдалося завдяки вивченню крижаних кернів. У зразках, взятих у Гренландії, були виявлені сліди аерозолі сірки, що виникає при виверженні вулканів. Як припускає Гійє, частки сірки досягли стратосфери, які утворили хмару, яка прикривала небо довгий час.

Раніше багато вчених вважали, що сліди сірки у гренландських льодах — це наслідок виверження ісландського вулкана Гекла, що стався в 1104 році. У Середні століття цей вулкан називали «воротами в пекло».

Але на думку Гійє, Гекла не має відношення до сірки, виявленої у гренландських льодах. Але поки вчені не змогли встановити точного «винуватця» темного затемнення Місяця. Один з варіантів — японський вулкан Асама. Він випустив стовп попелу в 1108 році. Водночас в Європі настав період похолодання, неврожаїв і голоду. За словами Гійє, сірчана хмара могла закривати небо протягом двох років, привівши до колосальних наслідків.


Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»
Закрыть