Земля

Землетрус тривав 50 днів, але ніхто його не відчув

Ще влітку 2016 року стався сильний землетрус на північному заході Туреччини. Це не так вже й незвично, якщо врахувати, що регіон знаходиться на вершині дуже активної мережі розгалужених розломів, яка має історію створення деяких дуже потужних землетрусів. Дивна особливість цього землетрусу в тому, що він тривав 50 днів, і ні ніхто не відчув його.

Згідно з новим дослідженням у Earth and Planetary Science Letters, землетрус був дуже специфічним типом землетрусу, відомий як подія повільне ковзання. На відміну від типових землетрусів, які раптово штовхають кору, повільні зрушення припускають дуже поступовий рух вздовж розлому. Вони не випускають жодної з руйнівних сейсмічних хвиль, які ви зазвичай очікуєте, а значить, вони не викликають тремтіння.

«Ви можете назвати їх фантомними землетрусами»,
– говорить керівник дослідження Патриція Мартінес-Гарсон, дослідник геомеханіки в Німецькому дослідному центрі геофізичних досліджень GFZ в Потсдамі.

Отже, що ж конкретно являють собою події повільного ковзання і що вони означають для загальної небезпеки землетрусу?

За словами Ребекки Белл, на початку 2000-х років у зоні субдукції Каскадія на північному заході США в Тихому океані були виявлені випадки повільного прослизання, незадовго до того, як вони були виявлені в зонах субдукції Нової Зеландії.

До початку тисячоліття серед геологів було одностайна думка про те, що розломи можуть зламатися двома основними шляхами. На одному кінці ваг ви можете зіткнутися з тектонічними плитами, які можуть застрягти на сотні тисяч років, перш ніж вони раптово розірвуться в результаті сильних землетрусів. З іншого боку, ви отримуєте пласти, які повзуть досить пасивно, не рухаючись швидше, ніж швидкість, з якою зростають ваші нігті.

«Події повільного прослизання змусили нас усвідомити, що між ними існує цілий спектр прослизань, – говорить Белл. Вони вивільняють енергію, відповідну енергії раптового сильного землетрусу, але відбуваються протягом такого тривалого часу, що енергія ніколи не переходить в струс поверхні. Якщо перше можна порівняти з вибухами порохової бочки, то події повільного ковзання більше схожі на свічки, які повільно спалюють паливо.»

Виявлення подій повільного прослизання – це лише одна частина головоломки. Сам факт, що вони розглядаються як дивні приклади, показує, наскільки наше розуміння цих явищ насправді неповне. З’ясування того, що викликає повільне ковзання, є головним пріоритетом для мисливців за землетрусами.

Але поки що « походження і природа повільних землетрусів залишаються загадкою», – говорить Масаюкі Кано, доцент кафедри геофізики університету Тохоку.

Чи можуть події, пов’язані з повільним ковзанням, спровокувати сильні землетруси? Це більш важливе питання, яке вчені ще не вирішили.

Існує ймовірність того, що події повільного ковзання обумовлені дивними механічними властивостями матеріалу розлому, які наука просто ще не розуміє.

Вчені говорять про те, що повільне прослизання тектонічних плит можливо відбувається перед великими подіями – вони є провісниками дуже потужних землетрусів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button