Наука

Жирафи виявилися здатні зважувати шанси

Щодо величезного тіла мозок жирафів не такий великий, як у приматів або навіть папуг. До математики вони нездатні, однак це не заважає їм оцінювати ймовірність подій для прийняття оптимальних рішень.

Image by ramalholore from Pixabay

Намагаючись прийняти вірне рішення, ми часто прикидаємо ймовірність того чи іншого розвитку подій. У царстві тварин це рідкісна здатність, яка досі була підтверджена лише для приматів і папуг. І ті, і інші виділяються великим — щодо розмірів тіла — мозком. Тим несподіваніше, що недавно здатності оцінювати шанси продемонстрували жирафи, мозок яких зовсім невеликий для їх величезної туші. Стаття про це опублікована в журналі Scientific Reports.

Зважування ймовірностей – складна здатність, не пов’язана безпосередньо з можливостями математичних обчислень в розумі. Для її підтвердження недостатньо запропонувати тварині різні кількості того чи іншого ласощі. Тому Федеріка Амічі (Federica Amici) і її колеги з Іспанії та Німеччини придумали більш оригінальні експерименти.

Вони демонстрували тваринам дві ємності з сумішшю овочів: улюбленої жирафами моркви і кабачків цукіні, до яких ці ссавці більш-менш байдужі. В одній ємності було більше моркви (80 штук проти 20), у другій — цукіні (в такій же пропорції). Потім дослідник навмання брав по овочу з кожної ємності — так, щоб жираф не бачив, попалася морквина або кабачок, і пропонував випробуваному вибрати. Експерименти проводили на чотирьох різних тваринах, і в 20 спробах вони вибирали овоч з ємності, де було більше моркви, в середньому 17 разів.

Намагаючись більш надійно показати, що така поведінка пов’язана саме зі здатністю оцінювати шанси, а не з чистим підрахунком, вчені ускладнили експеримент. В одну ємність помістили 20 морквин і сотню кабачків, а в другу — стільки ж морквин і всього кілька нарізаних шматків цукіні. Якби жирафи приймали рішення, швидко перераховуючи кількість морквин, то обидві ємності здавалися б їм однаковими. Однак на ділі випробовувані все-таки вважали за краще овоч, наосліп витягнутий з другої ємності.

Вчені зробили висновок, що жирафи можуть прикидати співвідношення різних овочів і оцінювати шанси на те, що їм попадеться ласа морква, причому роблять це без будь-яких проблем. Однак додаткові експерименти продемонстрували, що поєднання такої здатності з іншими когнітивними навичками дається жирафам важко.

Вчені пред’являли їм такі ж прозорі ємності зі сумішами овочів, але тепер вони були розділені на дві частини — з різними пропорціями моркви і кабачків в кожній. Овоч на вибір забирали тільки з верхніх частин, пропонуючи жирафам. Лише одна з чотирьох експериментальних тварин продемонструвала вірний вибір, показавши здатність приймати рішення на основі поєднання просторового мислення з імовірнісним.

Варто підкреслити, що жирафи відрізняються зовсім невеликим відносним розміром мозку. Коефіцієнт енцефалізації – відношення маси мозку до середньої маси мозку, прогнозованої для ссавців такого розміру — у них становить всього 0,64. Для порівняння, у людей цей показник досягає 7,4, у шимпанзе — двох-трьох, у дельфінів — чотирьох-п’яти, у слонів — близько 1,5.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button