Наука

З’ясувалося, як мутують білки при хворобі Паркінсона

Дослідники з’ясували, як білки, що викликають хворобу Паркінсона, поширюються в мозку.

Image by Freepik

Нове дослідження показало, як мутовані білки, які є ознакою хвороби Паркінсона, поширюються і агрегуються в мозку. Це допоможе розробити нові методи, щоб зупинити прогресування цього та інших нейродегенеративних захворювань, викликаних агрегацією білків.

Зв’язок між нейродегенеративними розладами, агрегацією і поширенням білків, таких як альфа-синуклеїн (АФ), добре вивчена. Але залишається неясним, що первинно: агрегація або поширення. Нове дослідження, проведене вченими з Медичного і стоматологічного університету Тойко, дало відповіді.

Щоб побачити, як мономери і фібрили АФ переміщаються по мозку, дослідники ввели в мозок мишей невелику кількість мутованого альфа-синуклеїну з зеленим флуоресцентним білком. Оскільки будь-яка клітина може сприяти поширенню АФ, вони використовували вірусні частинки, щоб забезпечити його синтез в клітинах в місці ін’єкції.

Через два тижні після ін’єкції дослідники помітили флуоресценцію у віддалених ділянках мозку далеко від місця ін’єкції, що вказує на поширення мономерного мутувавшого альфа-синуклеїну. Вони виявили флуоресцентний білок в гліфатичній системі, унікальному розташуванні каналів, яке виводить білки і метаболіти з центральної нервової системи, і помітили, що він поглинається нейронами. Рік по тому мономери злиплися разом, утворивши фібрили.

«Фібрили альфа-синуклеїну утворилися після того, як мономери розмножилися, — пояснює Хітоші Окадзава, автор дослідження. — Зокрема, ми спостерігали мономер альфа-синуклеїну в глімфатичній системі і віддалених регіонах вже через два тижні після ін’єкції, а фібрили альфа-синуклеїну ми виявили через 12 місяців після ін’єкції!».

Дослідники відзначили, що кількість агрегації альфа-синуклеїну і час, необхідний для її формування, варіювалися і не були пропорційні відстані від місця ін’єкції.

Більше 20 років тому вчені виявили, що білок альфа-синуклеїн грає вирішальну роль в розвитку хвороби Паркінсона. Вважається, що токсичний АФ, який мутував, злипається разом, утворюючи тільця Леві, що призводить до прогресуючої загибелі нейронів. Альфа-синуклеїн також бере участь у другій найбільш поширеній формі деменції після хвороби Альцгеймера — деменції з тільцями Леві.

Дослідження опубліковано в журналі Cell Reports.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button