Земля

Полювання на дрібну здобич покращило когнітивні здібності наших предків

Вчені з Ізраїлю з’ясували, що зникнення великої здобичі змусило древніх людей розробляти більш досконалу зброю для полювання на дрібну дичину. Це, в свою чергу, сприяло поліпшенню когнітивних навичок предків.

Люди (а точніше, ще австралопітеки) почали виготовляти кам’яні знаряддя приблизно три мільйони років тому, а використовувати його для полювання — на один мільйон років пізніше. При цьому мисливську зброю постійно вдосконалювали, а не менше 50 тисяч років тому з’явилися зовсім складні знаряддя полювання, такі як лук зі стрілами або списометальник. Важка зброя змінила озброєння, орієнтоване на точність удару.

Археологи з Тель-Авівського університету (Ізраїль) вивчили п’ять досліджень за даними розкопок в Африці і Європі, що датуються від 1,5 мільйона до 20 тисяч років тому. Так вони з’ясували, що спочатку головним об’єктом здобичі наших предків був, умовно кажучи, 12-тонний слон, а в кінці — 25-кілограмова газель.

Мільйон років тому люди полювали на здобич вагою три тонни, а 20 тисяч років тому середня здобич вже ледь досягала 50 кілограмів. Тобто розмір здобичі постійно зменшувався. Ймовірно, це відбувалося через масове винищення великих видів, а також через зміни клімату і пов’язаного з ним вимирання «великовагової» фауни.

У міру зменшення здобичі вдосконалювали знаряддя полювання. Наприклад, зменшували наконечники копій. Зазвичай це пояснюється поліпшенням когнітивних здібностей наших праотців, але та ж група ізраїльських вчених в 2021 році висунула гіпотезу про те, що розвиток мозку став відповіддю на зменшення здобичі, а не навпаки. І сьогодні, за словами дослідників, вони знайшли цій ідеї підтвердження.

“Ми демонструємо, що ці біологічні та когнітивні зміни безпосередньо корелюють з розміром здобичі. Щоб полювати на дрібних невловимих тварин, люди повинні були стати розумнішими, швидшими, більш зосередженими, спостережливими та співпрацюючими. Їм довелося розробити нову зброю для полювання на великій відстані і навчитися вистежувати свою здобич», — розповів один з авторів дослідження професор Ран Баркай.
Свої висновки вчені представили в журналі Quaternary.

Варто відзначити, що, на думку ряду антропологів, реальні когнітивні можливості людей після зникнення великої дичини (останні 20 тисяч років) знизилися, як і обсяг їх головного мозку. Ці уявлення певною мірою суперечать частині тез нової роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button