Наука

Дослідження показало, як ракові клітини «їдять» себе, щоб вижити

Експерименти в лабораторії показали, що ракові клітини поглинають пошкоджені ділянки мембрани. Це допомагає їм виживати, а також дає енергію і матеріал для нових клітин.

Лімфоцит атакує ракову клітину. Фото зроблено за допомогою скануючої електронної мікроскопії / © Іс Science Photo Library

Команда дослідників з Данського онкологічного товариства виявила новий спосіб, за допомогою якого ракові клітини відновлюють небезпечні ушкодження. Виявилося, для регенерації вони вдаються до макропіноцитозу. Подробиці роботи опубліковані в журналі Science Advances.

Зазвичай клітини використовують його для поглинання молекул ззовні. А імунні клітини з його допомогою «їдять» чужорідні тіла, такі як бактерії або віруси. Ракові клітини використовують макропіноцитоз для відновлення мембрани. Вони «натягують» цілу мембрану на пошкоджену ділянку, а її частину, поділяють на фрагменти й відправляють в лізосоми, де та розщеплюється.

Таким чином ракові клітини отримують можливість повторно використовувати пошкоджені мембрани як джерело енергії. Це корисно, тому що вони часто діляться і вимагають багато енергії і матеріалу для нових клітин.

У лабораторії автори роботи відтворили цей процес. Вони пошкодили мембрану ракових клітин за допомогою лазера і запустили макропіноцитоз. Потім придушили процес самовідновлення і розщеплення пошкоджених мембран – так ракові клітини вмирали.

«Наші дослідження дають знання про те, як виживають ракові клітини. Ми також показали, що ракові клітини вмирають, якщо придушити макропіноцитоз. Тобто цей процес може стати мішенню для нових методів терапії », – розповів керівник дослідження Йеспер Найландстед, співробітник Датського дослідного центру онкологічного товариства і Університету Копенгагена.

Робота триває: зараз вчені досліджують, як ракові клітини захищають свої мембрани і що відбувається після закриття пошкоджених ділянок. «Ми вважаємо, що перша латочка трохи грубувата і після цього потрібно більш ретельний ремонт. Це може бути ще одним слабким місцем в ракових клітинах, і саме це ми хочемо вивчити ближче », – заявила Стін Лауритцен Сендер, співавтор дослідження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button