Наука

Леонардо да Вінчі був амбідекстером

Фахівці флорентійського інституту реставрації при Галереї Уффіці знайшли докази припущенням про те, що Леонардо да Вінчі однаково добре володів обома руками.

Реставратори з Opificio delle Pietre Dure (буквально «Майстерня самоцвітів») протягом декількох тижнів вивчали начерк пейзажу, який вважається однією з перших робіт італійського майстра. Твір під інвентарним номером 8P зображує берег річки Арно з замком Монтелупо і зазначено датою — 5 серпня 1473 року, коли майбутньому авторові «Мона Лізи» і «Таємної вечері» було всього 21 рік.

Глибокий науковий і технологічний аналіз пейзажу дозволив виявити і зіставити два написи на лицьовій і зворотній сторонах малюнка. На першій художник вказав дату написання картину у своїй відомій «дзеркальній» манері — справа наліво. Другий напис містить інформацію про замовника картини, який «задоволений», мабуть, або самою роботою, або згоден з досягнутою домовленістю.

«Порівняння двох написів підтверджує нам, що Леонардо був амбідекстером. Насамперед, вони обидві нанесені від руки самим художником (як і ескізи голови і людської фігури на зворотній стороні аркуша), тому що написані однаковими чорнилами (які він використовував, щоб намалювати велику частину пейзажу)», — йдеться у повідомленні Галереї Уффіци.

Скрупульозне каліграфічне дослідження, проведене шляхом порівняння двох написів з іншими підписаними текстами да Вінчі, дало цьому додаткові докази.

«Художник зробив «дзеркальний» напис спереду імовірно лівою рукою, а для звичайного — на задній поверхні — він використовував праву. Обидві каліграфії, хоча і містять ряд графічних елементів, що розрізняються, пов’язаних з використанням обох рук, характеризуються численними спільними рисами, однозначно належні унікальному стилю Леонардо», — наголошується в повідомленні.

Знахідка була зроблена напередодні 500-річного ювілею з дня народження італійського генія, який буде широко відзначатися в травні виставками та заходи по всій Європі.

Директор флорентійського музею Ейке Шмідт назвав відкриття «справжньою революцією у вивченні творчості Леонардо».

«Елементи, які виникли в ході цієї дослідницької кампанії, відкривають нові перспективи в інтерпретації малюнка 8P і в тому, як художник «будував пейзаж», в його техніці і навіть його звичках і навичках письма», — сказав Шмідт.

Кнопка «Наверх»