Головна / Наука / Леонардо да Вінчі був амбідекстером

Леонардо да Вінчі був амбідекстером

Фахівці флорентійського інституту реставрації при Галереї Уффіці знайшли докази припущенням про те, що Леонардо да Вінчі однаково добре володів обома руками.

Реставратори з Opificio delle Pietre Dure (буквально «Майстерня самоцвітів») протягом декількох тижнів вивчали начерк пейзажу, який вважається однією з перших робіт італійського майстра. Твір під інвентарним номером 8P зображує берег річки Арно з замком Монтелупо і зазначено датою — 5 серпня 1473 року, коли майбутньому авторові «Мона Лізи» і «Таємної вечері» було всього 21 рік.

Глибокий науковий і технологічний аналіз пейзажу дозволив виявити і зіставити два написи на лицьовій і зворотній сторонах малюнка. На першій художник вказав дату написання картину у своїй відомій «дзеркальній» манері — справа наліво. Другий напис містить інформацію про замовника картини, який «задоволений», мабуть, або самою роботою, або згоден з досягнутою домовленістю.

«Порівняння двох написів підтверджує нам, що Леонардо був амбідекстером. Насамперед, вони обидві нанесені від руки самим художником (як і ескізи голови і людської фігури на зворотній стороні аркуша), тому що написані однаковими чорнилами (які він використовував, щоб намалювати велику частину пейзажу)», — йдеться у повідомленні Галереї Уффіци.

Скрупульозне каліграфічне дослідження, проведене шляхом порівняння двох написів з іншими підписаними текстами да Вінчі, дало цьому додаткові докази.

«Художник зробив «дзеркальний» напис спереду імовірно лівою рукою, а для звичайного — на задній поверхні — він використовував праву. Обидві каліграфії, хоча і містять ряд графічних елементів, що розрізняються, пов’язаних з використанням обох рук, характеризуються численними спільними рисами, однозначно належні унікальному стилю Леонардо», — наголошується в повідомленні.

Знахідка була зроблена напередодні 500-річного ювілею з дня народження італійського генія, який буде широко відзначатися в травні виставками та заходи по всій Європі.

Директор флорентійського музею Ейке Шмідт назвав відкриття «справжньою революцією у вивченні творчості Леонардо».

«Елементи, які виникли в ході цієї дослідницької кампанії, відкривають нові перспективи в інтерпретації малюнка 8P і в тому, як художник «будував пейзаж», в його техніці і навіть його звичках і навичках письма», — сказав Шмідт.