Наука

Леонардо да Вінчі був амбідекстером

Фахівці флорентійського інституту реставрації при Галереї Уффіці знайшли докази припущенням про те, що Леонардо да Вінчі однаково добре володів обома руками.

Реставратори з Opificio delle Pietre Dure (буквально “Майстерня самоцвітів”) протягом декількох тижнів вивчали начерк пейзажу, який вважається однією з перших робіт італійського майстра. Твір під інвентарним номером 8P зображує берег річки Арно з замком Монтелупо і зазначено датою — 5 серпня 1473 року, коли майбутньому авторові “Мона Лізи” і “Таємної вечері” було всього 21 рік.

Глибокий науковий і технологічний аналіз пейзажу дозволив виявити і зіставити два написи на лицьовій і зворотній сторонах малюнка. На першій художник вказав дату написання картину у своїй відомій “дзеркальній” манері — справа наліво. Другий напис містить інформацію про замовника картини, який “задоволений”, мабуть, або самою роботою, або згоден з досягнутою домовленістю.

“Порівняння двох написів підтверджує нам, що Леонардо був амбідекстером. Насамперед, вони обидві нанесені від руки самим художником (як і ескізи голови і людської фігури на зворотній стороні аркуша), тому що написані однаковими чорнилами (які він використовував, щоб намалювати велику частину пейзажу)”, — йдеться у повідомленні Галереї Уффіци.

Скрупульозне каліграфічне дослідження, проведене шляхом порівняння двох написів з іншими підписаними текстами да Вінчі, дало цьому додаткові докази.

“Художник зробив “дзеркальний” напис спереду імовірно лівою рукою, а для звичайного — на задній поверхні — він використовував праву. Обидві каліграфії, хоча і містять ряд графічних елементів, що розрізняються, пов’язаних з використанням обох рук, характеризуються численними спільними рисами, однозначно належні унікальному стилю Леонардо”, — наголошується в повідомленні.

Знахідка була зроблена напередодні 500-річного ювілею з дня народження італійського генія, який буде широко відзначатися в травні виставками та заходи по всій Європі.

Директор флорентійського музею Ейке Шмідт назвав відкриття “справжньою революцією у вивченні творчості Леонардо”.

“Елементи, які виникли в ході цієї дослідницької кампанії, відкривають нові перспективи в інтерпретації малюнка 8P і в тому, як художник “будував пейзаж”, в його техніці і навіть його звичках і навичках письма”, — сказав Шмідт.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments