Всесвіт

Зірки «сходять з розуму» на новому знімку «Хаббла»

Космічний телескоп НАСА/ЄКА Hubble («Хаббл») продемонстрував свої унікальні можливості в плані отримання зображень, зробивши два нових знімка планетарних туманностей. На цих знімках представлені дві сусідні планетарні туманності, NGC 6302, звана туманністю Метелик, і NGC 7027. Обидва цих об’єкти є найбагатші пилом планетарними туманностями, відомими вченими, і обидва містять підвищені кількості газу, що робить їх вельми цікавою парою для порівняльного вивчення.

Як ядерні реактори, звичайні зірки живуть спокійним життям упродовж сотень мільйонів або декількох мільярдів років. Однак до кінця життєвого циклу вони можуть перетворитися у «скажені флюгера», скидаючи свої газові оболонки і вистрілюючи високошвидкісними джетами в космос. У новому дослідженні астрономи на чолі з Джоелом Кастнером (Joel Kastner) з Рочестерського технологічного інституту, США, використовували космічний телескоп Hubble для отримання уявлення про внутрішню структуру цих «небесних феєрверків». Дослідники знайшли, що структура цих планетарних туманностей є неймовірно складною, а також відзначили наявність стрімких змін у будові джетів і газових бульбашок, що рухаються з боку зірок, розташованих в центрі кожної туманності. Знімки, зроблені за допомогою «Хаббла» не дали дослідникам можливості однозначно вказати механізми, що керують цим хаосом.

Дослідники вважають, що в центрі кожної з цих туманностей лежать дві зірки, які обертаються відносно одна одної. На це, зокрема, вказує незвичайна форма цих туманностей. Кожна з туманностей має звужену, багату пилом «талію» і полярні частки, або газові потоки, а також інші, складніші симетричні елементи структури.

Згідно з основною теорією, яка пояснює утворення таких структур в планетарних туманностях, зірка, що втрачає масу, входить до складу подвійної системи. Дві зірки обертаються на відносно невеликій відстані одна від одної, і зрештою починають взаємодіяти, внаслідок чого навколо однієї або одночасно обох зірок формується газовий диск. Потім з цього диска викидаються джети, які «видувають» полярно спрямовані частки з газу, що оточує систему, пояснили автори.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button