Наука

Мозок мавпи збільшили за допомогою людського гена

За допомогою унікального людського гена, пов’язаного з розвитком неокортексу, японські та німецькі вчені змогли збільшити обсяг мозку ембріонів мавпи-ігрунки.

Heide et al. / MPI-CBG

Ген ARHGAP11B є тільки у людини і пов’язаний з ростом клітин мозку. Вважається, що цей ген з’явився приблизно п’ять мільйонів років тому, після відділення еволюційний лінії, що призвела до появи неандертальців і денисовців сучасної людини.

В ході попередніх досліджень вчені з’ясували, що у мишей ARHGAP11B викликає підвищений ріст неокортексу, однак вплив гена приматів досі залишалося недослідженим. Цю прогалину вирішили заповнити вчені з японського Центрального інституту експериментальних тварин, Університету Кейо у Токіо та Інституту молекулярної клітинної біології і генетики Суспільства Маска Планка в Лейпцигу.

Японські учасники дослідження є піонерами у розвитку технологій виробництва трансгенних приматів, і їх досвід був використаний для модифікації генів звичайної ігрунки (Callithrix jacchus), — маленької мавпи, що мешкає в лісах Бразилії. В ході експерименту ембріонам цих тварин у ході розвитку неокортексу забезпечили експресію людського ARHGAP11B. Після 100 днів розвитку і за 50 днів до нормальної дати народження мозок ембріонів був підданий ретельному дослідженню в Інституті молекулярної клітинної біології та генетики в Лейпцигу.

«Ми встановили, що неокортекс ігрунок був збільшений, а поверхня мозку вкрита складками. Кортикальна пластина також була більшою за норму, — розповідає один з авторів дослідження Міхаель Хайде. — Крім того, ми виявили підвищену кількість клітин-попередників, а саме базальних радіальних гліоцитів, у зовнішній субвентрикулярній зоні, а також підвищене число нейронів у верхніх шарах кори. Збільшення числа цих нейронів характерно саме для еволюції приматів».

З отриманих результатів учені зробили висновок, що саме ген ARHGAP11B визначив розвиток людського неокортексу в ході еволюції. При цьому вони відзначають, що в ході свого дослідження свідомо обмежилися вивченням мозку ембріонів, вважаючи це етично — враховуючи вплив гена на розвиток мозку, наслідки після народження цих мавп могли бути абсолютно непередбачуваними.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button