Наука

Зміна клімату призвела до формування перших стабільних версій держави

Під час бронзового століття Месопотамія стала свідком кількох кліматичних криз. В кінцевому підсумку вони стимулювали розвиток стабільних форм держави, з’ясували вчені.

Серйозні кліматичні кризи привели до формування стабільних форм державного правління. До таких висновків прийшли вчені з Болонського університету (Італія) і Еберхарда Карлсен з Університету Тюбінгена (Німеччина). Результати дослідження публікує журнал PNAS.

У своїй роботі вчені досліджували вплив кліматичних потрясінь в Месопотамії між 3100 і 1750 роками до нашої ери. Два вчених подивилися на ці питання через призму економіки й прийняли підхід теорії ігор до першої докладної бази даних по клімату та інституційної еволюції 44 найбільш важливих держав Месопотамії.

Нагадаємо, теорія ігор – математичний метод вивчення оптимальних стратегій в іграх. Під грою розуміється процес, в якому беруть участь дві і більше сторін, які ведуть боротьбу за реалізацію своїх інтересів.

Сильна і тривала посуха підштовхнула еліти землевласників до надання політичних прав і прав власності іншим верствам суспільства – тим людям, які володіли навичками та інструментами для запобігання шкоди, завданої зміною клімату. Еліти зробили це, щоб переконати не еліти в тому, що значна частина врожаю буде розподілена для нужденних. Зі свого боку, не еліти просували інституційні зміни, приймаючи культуру співпраці. Мета – переконати еліти співпрацювати й в майбутньому.

Три сильних посухи, здається, підтверджують ці припущення. На останніх етапах міської революції (3800-3300 рр. до н.е.) люди скоординували зусилля з будівництва перших штучних каналів. Потім, в протодинастичний період (3100-2550 рр. до н.е.), палатинські військові сприяли співпраці між фермерами, надаючи їм захист і ресурси для призову в армію.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button