Наука

Біологи виростили рослини на астероїдному грунті

Додавання моху дозволило отримати паростки перцю, редиски і салату на чорній речовині – імітаторі вуглистого хондриту.

Зразок імітатора речовини астероїдів з паростком перцю / ©Mike Hess, UND Today

До майбутнього освоєння Сонячної системи готуються не тільки конструктори, інженери і астрофізики, а й біологи. Щоб максимально повно забезпечити населені космічні бази та екіпажі всім, необхідним для життя, вони вчаться вирощувати культурні рослини на орбіті, на місячному і навіть марсіанському грунті. А нещодавно вдалося показати, що “знімати урожай” можна навіть з астероїдів. Про цю роботу розповідається в статті, опублікованій в The Planetary Science Journal.

Шеррі Файбер-Бейер (Sherry Fieber-Beyer) і її колеги з Університету Північної Дакоти використовували імітатор речовини вуглистих хондритів. Хондрити – найпоширеніший тип падаючих на Землю метеоритів, які містять округлі включення силікатів. Вуглисті не так поширені і складають менше п’яти відсотків від загального числа хондритів. Однак вони відрізняються особливо різноманітним складом, містять вуглець, азот, калій і фосфор, а іноді і прості органічні сполуки.

Теоретично, коли люди почнуть розробку мінеральних ресурсів астероїдів, вуглисті хондрити можуть забезпечити їх грунтом для вирощування свіжої зелені і овочів. Це вдалося продемонструвати на прикладі римського салату, редиски і перцю чилі – рослин, які раніше вдалося виростити на борту МКС. Експерименти показали, що найкраще вони ростуть, якщо до імітатора речовини хондритів додати сфагновий мох, який створює в грунті численні пори, що утримують воду.

Біологи планують продовжити експерименти і тепер спробують виростити «на астероїді» волохатий горошок. Ця рослина масово в їжу не вживають, проте широко вирощують на корм пасовищним тваринам, а також для підвищення врожайності полів. Вчені збираються дати їм вирости, загинути і розкладатися в такому грунті – передбачається, така добавка буде більш корисна, ніж сфагнум. Крім того, відправляти до далекого астероїда вантаж насіння горошку буде простіше і дешевше, ніж зелений мох.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button