Земля

Зміна висоти поверхні Землі зв’язали з прискореною еволюцією видів

Вчені з’ясували, що підйом грунту сприяв еволюції видів за останні три мільйони років. Причому там, де поверхня Землі піднялася більше, нові види розвиваються прискореними темпами.

Те, як абіотичні процеси впливають на еволюцію життя, давно цікавить учених. Топографічні зміни справді можуть сприяти утворенню нових видів, формуючи певні умови навколишнього середовища і різні ніші існування. А ерозія грунтів, навпаки, може створювати перешкоди для видової радіації.

Саме цими процесами пояснюється високий відсоток ендеміків рослин в гористій місцевості. Так, відомо, що підняття Анд призводить до швидкого поширення ендемічних для цієї області люпинів – красивих гірських квітів сімейства бобові.

Дослідники з Кембриджського університету (Велика Британія) провели синтез і аналіз реконструкцій зміни поверхні Землі за останні три мільйони років, зіставивши їх з даними про зміну клімату за той же період. Потім учені порівняли цю картину з даними про місце проживання птахів і ссавців. З’ясувалося, що висота поверхні Землі над рівнем моря більше впливає на видоутворення, ніж зміна клімату.

До цього вважали, що утворення нових видів обумовлено швидше змінами температури навколишнього середовища та іншими аналогічними параметрами. Свої висновки дослідники опублікували в журналі Nature Ecology and Evolution. Цікаво, що така кореляція виявилася більш характерна для ссавців, ніж птахів.

Вчені пов’язують це з тим, що пернаті здатні перелітати з місця на місце і легше долають всілякі перешкоди, тому їм простіше знайти пару для розмноження в інших місцях. Птахи як раз більше страждають від змін клімату, а не топографії: коливання температури підвищують ризики неефективного розмноження у пернатих.

Крім зміни середовища проживання, топографічні параметри впливають на видоутворення і побічно, адже вони змінюють як мікро-, так і макроклімат. Так, вищі температури на низьких висотах можуть збільшувати швидкість мутацій завдяки утворенню кисневих радикалів або прискорений метаболізм, збільшує синтез ДНК і скорочує час генерації (тим самим підвищуючи ймовірність видового різноманіття).

«Дивно, наскільки великий вплив зміна висоти над рівнем моря зробила на формування світового біорізноманіття – воно виявилося важливішим, ніж змінні, які традиційно вивчаються, такі як температура. Швидкість, з якою види еволюціонували в різних місцях Землі, тісно пов’язана зі змінами топографії за мільйони років », – заявив перший автор статті доктор Хав’єр Іджеа з факультету наук про рослини Кембриджського університету.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button