Наука

Змінивши реакцію клітин на стрес, можна зупинити старіння

Вчені виявили, що запуск реакції клітин на стрес, яка у круглих черв’яків «відключається» в пострепродуктивному віці, дозволяє уповільнити старіння і збільшити тривалість життя. Для цього дослідники посадили черв’яків на дієту з високим вмістом глюкози, проте людям повторювати таке вони не радять. Стаття опублікована в журналі Nature Communications.

Круглі черв’яки C. elegans / © NTU Singapore

Старіння є критичним фактором ризику для різних патологій – від метаболічних розладів, таких як діабет, до раку та нейродегенеративних захворювань. Тепер вчені з Наньянського технологічного університету (Сінгапур) показали, що реакцію клітин круглих черв’яків на стрес можна включити, скорегувавши їх дієту, і це дозволить збільшити тривалість життя тварин.

Хоча для більш глибокого розуміння цього зв’язку потрібні подальші дослідження, вчені вважають, що їх результати відкривають шлях для розробки нових методів лікування, які допоможуть відстрочити розвиток вікових розладів і уповільнити старіння.

При взаємодії з деякими стресовими факторами, такими як надлишок глюкози, в клітинах можуть накопичуватися неупаковані або розгорнуті білки. У такій ситуації клітина реагує певною послідовністю дій, спрямованої на те, щоб зупинити синтез нових білків, позбутися від розгорнутих і активувати ферменти, які беруть участь в згортанні білків. Якщо проблема не усунена, клітина піддається програмованій загибелі.

Старіння також призводить до накопичення розгорнутих білків через природне зниження здатності клітини виробляти правильно згорнуті білки, викликаючи ту ж реакцію на стрес.

Щоб дослідити, як реакція на розгорнуті білки впливає на тривалість життя тварин, автори статті вивчили круглих черв’яків Caenorhabditis elegans. Звичайно, C. elegans анатомічно значно простіше людини, проте у них з нами є безліч схожих генів, контролюючих поділ клітин і програмовану клітинну смерть.

Під час експерименту вчені посадили молодих і старих черв’яків на дієту з високим вмістом глюкози. Контрольна група при цьому отримувала звичайну їжу. Дослідники виявили, що старі черв’яки, які отримували їжу з високим вмістом глюкози, жили майже в два рази довше, ніж черв’яки з контрольної групи. Крім того, вони були активнішими, що свідчило про їх більш здорове старіння. На думку авторів роботи, дієта активувала бездіяльні у старих черв’яків молекулярні реакції на розгорнуті білки і дозволяла подолати стрес, пов’язаний зі старінням.

Хоча нове дослідження показує, що дієта з високим вмістом глюкози може бути корисна для уповільнення старіння і збільшення тривалості життя старих круглих черв’яків, вчені не рекомендують літнім людям споживати велику кількість цукру, оскільки це може спричинити небажані наслідки.

Однак подальші дослідження в цій галузі можуть призвести до створення спеціалізованих ліків, націлених на активацію певних молекулярних реакцій, що дозволить уповільнити старіння і збільшити тривалість життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments