Всесвіт

Знайдена планетна система з майже досконалою орбітальною «гармонією»

До теперішнього часу астрономи виявили сотні планетних систем, розкиданих по всій галактиці. Кожна з них унікальна, але систему, що обертається навколо зірки HD 158259 в 88 світлових роках від нас, можна назвати особливо незвичайною.

Маса HD 158259 порівнянна з сонячної і трохи більше Сонця в діаметрі. Найближча до зірки планета — суперземля з масою приблизно вдвічі більше земного і з радіусом 1,2 земного. Інші небесні тіла важче Землі приблизно вшестеро і належать до класу мінінептунів.

Після семирічного спостереження за системою астрономи виявили, що всі шість планет обертаються навколо своєї зірки в майже ідеальному орбітальному резонансі. Це відкриття може допомогти нам краще зрозуміти механізми формування планетних систем і те, як вони виявляються в конфігураціях, які ми бачимо.

Орбітальний резонанс в небесній механіці — це явище, коли орбіти двох тіл навколо батьківського тіла тісно пов’язані, оскільки обидва об’єкти надають гравітаційний вплив один на одного. Так, у Сонячній системі в орбітальному резонансі 3:2 знаходяться Нептун і Плутон. Це означає, що на кожні два кола, які Плутон робить навколо Сонця, Нептун робить два. Це нагадує музичні такти, що виконуються одночасно, але з різними часовими сигнатурами — два удари для першого та три другого.

Дослідники виявили, що в системі HD 158259 всі планети максимально близькі до орбітального резонансу 3:2, що також можна описати як співвідношення періодів — 1,5. Використовуючи вимірювання, виконані з використанням спектрографа SOPHIE і космічного телескопа TESS, міжнародна група дослідників на чолі з астрономом Натаном Харою з Женевського університету у Швейцарії змогла точно розрахувати орбіти кожної планети.

Всі вони розташовані компактно: навіть найбільш зовнішня з шести екзопланет системи знаходиться в 2,6 рази ближче до світила, ніж Меркурій до Сонця. Повний оборот навколо HD 158259 ці планети роблять за 2,7, 3,4, 5,2, 7,9, 12 і 17,4 земних діб, відповідно.

Отже, співвідношення періодів для кожної пари планет рівні 1,57; 1,51; 1,53; 1,51 і 1,44. Це не зовсім ідеальний резонанс, але він досить близький до того, щоб класифікувати HD 158259 як екстраординарну систему.

Вважається, що планети, які знаходяться в резонансі, утворюються на порівняно великій відстані від зірки. Ймовірно, система HD 158259 колись була такою ж, але пізніше стала компактнішою.

«Відомо кілька компактних систем з декількома планетами в резонансах або поруч з ними, наприклад, TRAPPIST-1 або Kepler-80. Вважається, що такі системи формуються далеко від зірки, перш ніж мігрувати до неї. У цьому сценарії резонанси відіграють вирішальну роль», — астроном Стефан Удри з Женевського університету.

Все тому, що ці резонанси, як вважається, виникають, коли протопланети (планетарні ембріони) в протопланетному диску ростуть і мігрують всередину, в бік від зовнішнього краю диска. Це створює ланцюжок орбітального резонансу по всій системі. Потім, коли залишковий газ диска розсіється, це може дестабілізувати орбітальні резонанси, як у прикладі з HD 158259. Ці крихітні відмінності в орбітальні резонанси можуть розповісти нам більше про те, як відбувається така дестабілізація.

«Відхилення співвідношень періодів від 3:2 містить величезну кількість інформації. З цими значеннями, з одного боку, і моделями приливних ефектів, з іншого боку, ми могли б з’ясувати внутрішню структуру планет в майбутніх дослідженнях. Таким чином, поточний стан системи відкриває нам вікно в часи її формування», — Натан Хара.

Дослідження було опубліковане в журналі Astronomy & Astrophysics.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button