Всесвіт

Знайдена найбільш швидкозростаюча чорна діра неймовірної яскравості

Не так давно була виявлена надмасивна чорна діра, яка росте так швидко, що світить в 7000 разів яскравіше, ніж весь Чумацький Шлях.

Splash News

Кожну секунду в цю ненаситну чорну діру падає кількість матеріалу, еквівалентну масі Землі.

Наскільки нам відомо, це найбільш швидкозростаюча чорна діра за останні 9 мільярдів років — її активність настільки скажена, що вона випромінює багатохвильове світло у Всесвіті, що робить її так званим квазаром.

Чорна діра називається SMSS J114447.77-430859.3 — J1144 для стислості — і аналіз її властивостей показує, що її світло пройшло близько 7 мільярдів років, щоб досягти нас, і що її маса приблизно в 2,6 мільярда разів більше, ніж маса Сонця (цілком солідна величина для надмасивної чорної діри).

І так, цей колосальний об’єкт до недавніх пір залишався непоміченим. Але через те, де він знаходиться — на 18 градусів вище галактичної площини — попередні огляди з пошуку квазарів примудрилися втратити його з поля зору.

Крім вибухів наднових, що випускають гамма-сплески, квазари є найяскравішими поодинокими об’єктами у Всесвіті. Вони є результатом акреції матерії надмасивною чорною дірою з величезною швидкістю з величезного диска пилу і газу, який по спіралі втягується в чорну діру, як вода в каналізацію.

Світиться не сама чорна діра, а речовина, нагріта сильним тертям і гравітацією, що випромінює світло по всьому спектру.

Крім того, астрономи вважають, що частина речовини може направлятися і прискорюватися уздовж силових ліній магнітного поля навколо зовнішньої сторони чорної діри до полюсів, де вона викидається в космос у вигляді високошвидкісних струменів плазми. Взаємодія цих струменів з газом в оточуючій галактиці створює радіохвилі.

Але є щось дійсно дивне в J1144. Квазари з таким же рівнем активності можна знайти, але набагато раніше в історії Всесвіту, який налічує близько 13,8 мільярда років.

Приблизно 9 мільярдів років тому ця люта активність квазара, здається, трохи вщухла, що робить J1144 чарівним диваком. Квазар настільки яскравий, що будь-яка людина, у якого є телескоп на задньому дворі, може вийти і подивитися на нього своїми очима.

«Ця чорна діра настільки незвичайна, що, хоча ви ніколи не повинні говорити ніколи, я не вірю, що ми знайдемо ще одну подібну їй», — заявив астроном Крістіан Вольф з ANU. «Ми цілком впевнені, що цей рекорд не буде побитий. У нас практично закінчилося небо, де могли б ховатися подібні об’єкти .


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button