Земля

Знайдений новий спосіб, за допомогою якого рослини економлять воду

Учені з Австралії і Німеччини виявили молекулу, яка допомагає рослинам справлятися з посухою. Нею виявився найважливіший гальмівний нейромедіатор людини й ссавців.

Image by Brent Olson from Pixabay

Робота опублікована в журналі Nature Communications. Як з’ясували вчені з Дослідницького інституту Уейта (Австралія) і Вюрцбургського університету (Німеччина), відповідальної за такий механізм виявилася молекула гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) – органічна сполука і найважливіший гальмівний нейромедіатор ЦНС людини й ссавців, який міститься і в організмі рослин.

Харчову добавку на його основі виписують для лікування розумової відсталості, після інсульту або травм мозку. ГАМК вважається найдавнішим посередником клітинної комунікації, який присутній у всіх біологічних царств.

Динаміка відкриття і закриття продихів рослин під впливом світла і темряви / © www.nature.com

У тварин і людини ця молекула часто пов’язана з процесами розслаблення інгібіручого медіатора ЦНС. Для рослин її призначення було не цілком визначено: відомо лише те, що вона накопичується в організмі рослин при стресі.

Австралійські та німецькі вчені з’ясували, що вона може контролювати розмір пор в листі рослин. Це необхідно для того, щоб знизити втрату дорогоцінної вологи при посухах. Чим більше ГАМК накопичило рослина, тим краще вона впорається з нестачею надходження води з навколишнього середовища.

Відкриття учених може позначитися на врожайності культурних посадок. Щоб відповісти на питання, як саме, необхідні подальші дослідження. Адже регуляція отворів пір – ключовий фактор, що визначає плодючість і стійкість до посухи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button