Земля

Штучний інтелект відрізнив сліди рослиноїдного динозавра від хижого

Австралійські вчені вперше використовували нейромережу для аналізу відбитків слідів динозаврів. Вона виявила помилку в результатах “ручної” ідентифікації, показавши, що сліди хижого теропода належать зовсім іншому — рослиноїдному орнітоподу.

Австраловенатор: реконструкція / ©Travis Tischler

У провінції Квінсленд на північному заході Австралії знаходиться унікальне свідчення “панічної втечі динозаврів”. Національний пам’ятник Ларк-Куоррі зберігає тисячі слідів, вік яких оцінюють в 92-104 мільйони років. Вважається, що їх залишили від 150 до 180 дрібних орнітоподів, яких злякала поява хижака. Дійсно, на тлі безлічі невеликих слідів там простежується один ланцюжок набагато більших.

В останні роки таке походження відбитків ставлять під сумнів. Деякі палеонтологи вважають, що численні сліди в Ларк-Куоррі пов’язані не з панічною втечею, а з бродом через водойму. А тепер викликає питання сама присутність хижака серед маси травоїдних динозаврів. До такого висновку прийшли Пітер Фалкінгем (Peter Falkingham) і його колеги з Квінслендського університету, стаття яких опублікована в The Journal of the Royal Society Interface.

Деякі сліди в Національному пам’ятнику / ©Wikimedia Commons

Великі сліди знайшли в Ларк-Куоррі в 1970-х, зазвичай їх пов’язують з австраловенатором (Australovenator wintonensis) або спорідненим видом тероподів. Ці хижі рухливі динозаври жили на території сучасної Австралії в пізньому крейдяному періоді, близько 100 мільйонів років тому. Вони виростали до шести метрів в довжину і набирали до 500 кілограмів ваги.

Втім, ідентифікація динозавра по сліду – завдання складне і не завжди точна. Тому Фалкінгем і співавтори залучили до її вирішення згорткову нейромережу, яку попередньо навчили на масиві з півтори тисячі слідів надійно визначених відбитків ніг як хижих тероподів, так і рослиноїдних орнітоподів. Точність її роботи порівняли з експертами. Виявилося, ШІ розпізнає сліди набагато краще: число помилок у нього склало всього близько 11 відсотків.

Проаналізувавши зображення великих слідів з Ларк-Кваррі, система однозначно визначила їх як відбитки орнітопода. Це може свідчити, що початкові інтерпретації того, що відбувалося 100 мільйонів років тому, дійсно помилкові. Можливо, зграї рослиноїдних орнітоподів перетинали в цьому місці стародавню річку, залишивши безліч ланцюжків слідів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button