Наука

Знайдено клітини мозку, що змінюють сприйняття часу через настрій людини

У мозку людини виявлені «клітини часу». Вони відповідають за те, що коли нам добре, час летить непомітно, а коли погано – тягнеться. Крім того, вони допомагають спогадами формуватися в певному порядку, що робить їх схожими на логічний відеоряд, а не хаотичні уривки. Про відкриття повідомляє група вчених в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Виявлені клітини вчені називають «клітинами часу». Вони ставлять свого роду позначку часу на спогади в міру їх формування. Це дозволяє нам згадувати послідовності подій або переживань в правильному порядку.

«Якщо” клітини часу “створюють цю індексацію в часі, ви можете зібрати всі спогади воєдино таким чином, щоб воно мало сенс», – пояснює доктор Бредлі Лега, старший автор дослідження і нейрохірург Південно-західного медичного центру Техаського університету в Далласі.

Клітини часу були виявлені у гризунів кілька десятиліть тому. Але нове дослідження має вирішальне значення, тому що «остаточним арбітром завжди є людський мозок», – підкреслює доктор Дьордь Бужак, професор неврології в Нью-Йоркському університеті. Бужак не є автором дослідження, але редагував рукопис.

Доктор Лега та його команда знайшли «клітини часу», вивчивши мозок 27 осіб, яких чекала операція через наслідки важкої форми епілепсії. В рамках передопераційної підготовки цим пацієнтам поміщали електроди в гіпокамп і іншу область мозку, що відповідає за навігацію, пам’ять і сприйняття часу.

Взагалі, сам по собі, гіпокамп – це частина лімбічної системи головного мозку і гіпокампові формації. Він бере участь в механізмах формування емоцій, консолідації пам’яті (тобто переходу короткочасної пам’яті в довготривалу), а також просторової пам’яті, необхідної для навігації.

В ході експерименту пацієнти вивчали послідовності з 12 або 15 слів, які з’являлися на екрані ноутбука протягом приблизно 30 секунд. Потім, після перерви, їх попросили згадати слова, які вони бачили. Тим часом дослідники вимірювали активність окремих клітин мозку. І вони знайшли невелику кількість клітин, яке «запускалося» в певний час під час кожної послідовності слів.

«” Клітини часу “, які ми знайшли, відзначають дискретні відрізки часу в межах цього приблизно 30-секундного вікна», – пояснює автор дослідження.

Ці позначки часу, здавалося, допомагали людям згадати, коли вони бачили кожне слово і в якому порядку, каже він. І мозок, ймовірно, використовує той же підхід, коли ми знову переживаємо такий яскравий досвід, як, наприклад, падіння з велосипеда.

Результати експерименту допомагають пояснити, чому люди з пошкодженням гіпокампу можуть відчувати дивні проблеми з пам’яттю, укладає доктор Бужак.

Але навіть незважаючи на те, що клітини часу мають вирішальне значення при створенні послідовностей, він підкреслює, що насправді вони не схожі на годинник, який «цокає в постійному темпі». Замість цього такти «клітин часу» постійно прискорюються або сповільнюються, в залежності від таких факторів, як настрій.

«Таке відбувається, наприклад, коли ми запитуємо, коли пандемія COVID-19 закінчиться. Дні здаються дуже довго, поки ми стривожені. Але коли ми добре проводимо час, він летить непомітно », – робить висновок Бужак.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button