Технології

Знайдено спосіб відновити зубну емаль

Китайські вчені створили препарат, який нарощує на пошкоджений зуб штучний шар, що не відрізняється від природної емалі. Більше ніяких пломб!

Зубна емаль — найтвердіша речовина в організмі людини, яке, на жаль, незамінна. У всьому світі мільярди людей щодня страждають від поступового руйнування зубів, викликаного втратою зубної емалі. Довгий час цей процес вважався незворотнім, проте нове дослідження подарувало людству шанс значно продовжити здоров’я зубів.

Китайські вчені розробили рідку суміш, яка дозволяє ефективно відновити зовнішній шар пошкодженої емалі. Для цього вони використовували матеріал, що імітує природний процес мінералізації захисного покриву наших зубів.

Зубна емаль утворюється в результаті процесу біомінералізації. Клітини, звані амелобластами, виділяють білки, які в кінцевому підсумку тверднуть і формують тверде покриття більш м’яких частин зуба. Проблема ж полягає в тому, що такі клітини живуть лише під час розвитку зубів, а тому «зрілі» зуби практично позбавлені природної здатності до самовідновлення.

Вчені випробували ряд підходів до штучної ремінералізації коаксильної емалі, щоб вибрати найбільш дієвий. На думку дослідників з університету Чжецзян, попередні дослідження в цій області не увінчалися успіхом з тієї причини, що складна кристалічна структура емалі так ніколи і не була успішно відтворена в лабораторних умовах.

У новій статті команда стверджує, що «матеріал, який складається з кластерів іонів фосфату кальцію, може бути використаний для отримання шару-попередника емалі». Це означає, що за допомогою штучних заходів можна викликати зростання кристалів емалі, що імітує аналогічний природний процес. Практичним доказом їх слів став новий тип кластерів горезвісних іонів фосфату кальцію (CPIC) діаметром всього 1,5 частки нанометра (це приблизно одна мільярдна метра).

Здавалося б, від таких крихітних частинок не може бути ніякої практичної користі. Однак після синтезу вони були стабілізовані в розчині етанолу з триметиланіном, які до того ж запобігають злипанню кластерів. Одержаний гелевидний матеріал був нанесений на людські зуби і сталося диво: штучні кристали успішно злилися з залишками емалі в єдине ціле, абсолютно не вирізняючись від початкової тканини зуба. Всього за 48 годин утворився твердий шар, товщина якого досягала 2,8 мікрометра.

Звичайно, вийшла оболонка в сотні разів тонше, ніж природна зубна емаль. Проте вчені впевнені, що повторне нанесення розчину дозволить збільшити товщину шару і наростити його до прийнятної величини — це лише питання часу і багаторазових повторень. В інтерв’ю Sky News автори дослідження відзначають, що штучно вирощена емаль володіє тією ж структурою і механічними властивостями, що і природна.

Як і будь-який інший інновації в медицині, дослідження потребує численних тестів і випробувань в лабораторних умовах, перш ніж технологія отримає широке поширення. У майбутньому вчені сподіваються, що їх методика нарощування зубної тканини без пломбування знайде широке застосування в стоматологічній практиці по всьому світу — випробування на людях повинні початися вже через 1-2 роки.

Натхнення: popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button