Наука

Знайдено зв’язок між рівнем самогубств і вмістом літію у питній воді

Літій традиційно використовується в психіатрії з доведеною здатністю стабілізувати настрій. Його застосовують для лікування психічних захворювань: маніакальних і гіпоманіакальних станів, для профілактики біполярних афективних і шизоафективних розладів.

Дози, які використовуються в психіатрії, досить великі — не менше 200 міліграмів на день, а побічні ефекти необхідно ретельно контролювати. Але деякі дослідження показують, що навіть мікродози елемента, всього 400 мкг в день, можуть привести до поліпшення настрою.

За минулі роки багато досліджень натякали на зв’язок між вищим рівнем літію в комунальному водопостачанні та нижчими показниками смертності від самогубств серед місцевого населення. Тепер група вчених з Великобританії провела перший метааналіз досліджень про літій, підтвердивши цей зв’язок.

«Вищий рівень мікроелементів літію в питній воді може надавати антисуїцидальну дію і поліпшити психічне здоров’я спільноти», — твердить Анжум Мемон, провідний автор дослідження.

Метааналіз містив дані 15 досліджень, зібраних із 1286 населених пунктів в Японії, Австрії, США, Англії, Греції, Італії та Литві. Середні рівні літію, виявлені в зразках питної води, варіювалися від 3,8 мікрограма на літр (мкг/л) до 46,3 мкг/л.

Розлогий аналіз цих цифр показав, що вищі рівні літію, які природно зустрічаються у питній воді, дійсно були пов’язані з нижчим рівнем смертності від самогубств в конкретному районі.

Як і при будь-якому складному аналізові доступної літератури, результати супроводжуються істотними застереженнями. Команда підкреслює, що екологічні дослідження проводяться, щоб генерувати гіпотези, і, замість того, щоб ставати відповіддю, вони в основному просто формулюють питання.

Відомості про соціальні класи, поширеності психічних розладів серед населення і навіть про те, скільки людей переїжджали в інші райони можуть вплинути на результати спостережень, не кажучи вже про те, що не було досліджено вплив літію, який ми отримуємо з їжі.

«Крім того, питна вода в пляшках (оброблена або природна мінеральна вода з джерел) часто має набагато вищий вміст літію, ніж водопровідна вода — зв’язок між дією літію через бутильовану воду і самогубствами не вивчалася», — пишуть автори роботи.

У світлі своїх висновків дослідники рекомендують рандомізовані дослідження по додаванню літію у водопостачання як можливого засобу перевірки гіпотези поряд з дослідженнями харчових джерел літію.

Іони літію надають різноманітне дію на нервову систему, зокрема виступаючи антагоністом іонів натрію в нервових і м’язових клітинах. Літій також впливає на метаболізм і транспорт моноамінів (норадреналіну, серотоніну), підвищує чутливість деяких областей мозку до дофаміну. Однак з-за великої кількості побічних ефектів, протипоказань, смертельної отруйності літію у великих дозах і в цілому не до кінця вивченої теми взаємодії з людським організмом не рекомендується вживати препарати, що містять солі літію для профілактики того чи іншого захворювання.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button