Наука

Вчені дізналися, чому моляри у людини з’являються так пізно

Модель показала, чому у людей моляри прорізаються в конкретному віці й настільки пізніше в порівнянні з іншими приматами.

Філогенетичне дерево відображає ріст черепа та пов’язані з ним зміни в жувальному апараті молодих (внутрішнє кільце) та дорослих (зовнішнє кільце) приматів /© H. Glowacka та GT Schwartz.

Маючи найбільший мозок серед усіх приматів, людина слідує “повільному” життєвому циклу: нам потрібно більше часу, щоб досягти “дорослих” розмірів тіла і перейти до розмноження. Навіть великі кутні зуби з’являються на кілька років пізніше, ніж у тих же шимпанзе. Ключовим аспектом біологічного розвитку людей виступає унікальна “історія життя”: того, як швидко ми ростемо, як довго залежимо від батьків в плані харчування, як довго приходимо до статевої зрілості і як довго живемо.

Механізм, що лежить в основі кореляції віку і появи молярів — шостих, сьомих і восьмих зубів постійного ряду, необхідних для пережовування їжі — з життєвими циклами, залишається невідомим. Дізнатися його і було метою вчених з Арізонського університету, дослідження яких опубліковано в журналі Science Advances.

Вони створили модель росту черепів 21 представника загону приматів — від мавп Центральної й Південної Америки, а також азіатських і африканських до лемурів і лорієвих. Отримане древо оголило біомеханічне обмеження, що діє протягом усього черепно-лицевого зростання і визначає просторове розташування і час появи молярів. Вчені визначають його як момент, коли оклюзійна поверхня моляра — частина від вершин горбків до найглибшої ділянки центральної фісури — наближається або досягає оклюзійної площини.

Отже, між кожним великим кутнім зубом і розвитком жувальної системи існує синхронність. Моляри почнуть прорізатися тільки тоді, коли для них буде достатньо «безпечного» простору. Якщо вони з’являться з випередженням, то порушать тонко налаштовану функцію всього жувального апарату і спровокують пошкодження скронево-нижньощелепного суглоба.

На думку авторів роботи, їх дослідження продемонструвало взаємозв’язок між розвитком зубів і життєвими циклами, а також підтвердило затримку нашого виду. Час появи великих кутніх зубів стало наслідком загального повільного розвитку в поєднанні з укороченими щелепами й особами, прихованими під розширеним і кулястим нейрокраніумом — функціональним відділом черепа (вміщує головний мозок, органи нюху і слуху). Швидкість розвитку щелеп і те, наскільки виступаючими вони стануть у людини, визначають час, коли проріжуться моляри.

«Це дослідження являє собою нову потужну лінзу, через яку можна побачити давно відомі взаємозв’язки між розвитком зубів, зростанням черепа і профілями дозрівання», — підкреслили вчені. Тепер вони планують застосувати цю модель в аналізі копалин людських черепів і спробувати знайти відповіді на питання про те, коли уповільнений розвиток щелеп і відстрочений ріст кутніх зубів вперше з’явилися у наших предків.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments