Наука

Стародавні скандинави використовували пір’я птахів для переходу в інший світ

Норвезькі вчені прийшли до висновку, що скандинави в VII-VIII століттях клали в могили померлих пухові подушки й ковдри для дотримання ритуального обряду.

Робота опублікована в Journal of Archaeological Science: Reports. Вчені з Норвезького університету науки й технологій та Норвезького інституту досліджень природи вивчили вміст могил воїнів високого рангу VII-VIII століть в археологічній пам’ятці Вальсгарді в Центральній Швеції (там знаходиться понад 90 поховань). Воїни цієї епохи відомі як попередники вікінгів, вони були поховані в човнах і лежали на перинах.

Човни мають близько 10 метрів в довжину і вміщають від чотирьох до п’яти пар весел, померлі екіпіровані пишними шоломами, щитами, зброєю і інструментами для приготування їжі. В одній з могил виявили останки пугача, коней та інших тварин, тобто воїни були поховані всім з тим, що, згідно з уявленнями тих часів, могло знадобитися їм у загробному житті.

Вгорі: схил пагорба Вальсгарді з язичницьким кладовищем, вид з південного сходу. Видно отвори після розкопок човнових поховань. Внизу зліва: карта пагорба Вальсгарді з пронумерованими похованнями. Червоним відзначені досліджені ділянки. Внизу справа: воїни з хижими птахами на шоломах / © www.sciencedirect.com

Вчені звернули увагу на вміст підстилок, на яких лежали покійні. Дослідники вважають, що кілька шарів пухових ковдр мали більш важливу функцію, ніж просто «зручність» в загробному житті. Річ у тім, що пух як наповнювач постільної білизни не використовувався в Європі досить довго. При цьому вченим вдалося встановити, яким саме птахам належать пір’я з могил скандинавських воїнів.

Виявилося, їх досить багато: гуси, качки, куріпки, ворони, горобці, кулики і пугачі. І саме останки пугача вчені виявили в могилі, причому птах був з відрубаною головою. На думку авторів, це може означати символ переходу в інший світ – голову відрубали, щоб пугач не зміг повернутися назад, в світ живих.

Тим часом згідно з більш пізнім скандинавським фольклором, зібраного в XVIII столітті, тип пір’я, який використовували як підстилку для смертного одра, мав велике символічне значення. Гусяче пір’я, наприклад, вважалися кращим засобом звільнення душі від земних поневірянь. Таким чином, дослідники прийшли до висновку, що цей пізній скандинавський фольклор, ймовірно, має більш глибоке коріння, ніж передбачалося.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button