Всесвіт

Знайдена чорна діра-вигнанець, яка мчить в космосі

Практично у всіх масивних галактик в центрі є надмасивна чорна діра. Вчені вважають, що в рідкісних випадках НМЧД може «втекти» звідти.

Дослідники з Канади, Австралії та США представили докази існування неконтрольованої надмасивної чорної діри (НМЧД ), яка взаємодіє з навколо галактичним середовищем. По дорозі гігант створює ударні хвилі і запускає утворення зірок. Практично у всіх масивних галактик в центрі є надмасивна чорна діра. Вчені вважають, що в рідкісних випадках НМЧД може «втекти» звідти.

Як пояснюють вчені, це відбувається при злитті галактик. Це призводить до утворення бінарної надмасивної ЧД в центрі. Подвійна НМЧД може жити дуже довго, близько мільярда років до наступного злиття. Якщо за цей час третя надмасивна ЧД досягне галактичного центру, то взаємодія трьох тіл прискорить одну з них і вона збігає з галактики. Вчені називають такі ЧД “вигнанцями”.

Ця схема з дослідження показує, як народжується чорна діра-вигнанець. Автори та права: ван Доккум та ін. 2023

Проблема в тому, що знайти ці надмасивні ЧД складно. Астрономи виявили відповідного кандидата в 2021 році. Вона знаходиться на відстані близько 230 млн світлових років. Автори дослідження помітили відповідний рух і швидкість об’єкта. Однак не могли зрозуміти, це триваюче злиття галактик, подвійна система чорних дір або подія «віддачі» гравітаційних хвиль.

Зображення з удосконаленою камери “Хаббла” для оглядів показують лінійну особливість, яка виникає в результаті НМЧД -вигнанець. Автори та права: ван Доккум та ін. 2023

У підсумку, вони розпізнали потенційну НМЧД -вигнанець по її впливу на дифузний газ в навкологалактичному середовищі, коли вона проходила через неї.

“Співвідношення ліній, кольору та загальної морфології відповідають викинутій надмасивній чорній дірі, що рухається через навкологалактичне середовище з високою швидкістю, викликаючи утворення зірок», — підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button