Екологія

Світ ризикує зануритися в кліматичну “петлю загибелі”, попереджають аналітики

У новому звіті Інституту досліджень державної політики (IPPR) та Інституту Chatham House зазначається, що просто подолання наростаючих наслідків кліматичної кризи відвертає увагу та ресурси від усунення її причин, що призводить до підвищення температури та екологічних втрат, які потім створюють більш серйозні наслідки, відволікаючи ще більше уваги та ресурсів.

Image by ELG21 from Pixabay

Шкода, заподіяна глобальним потеплінням у всьому світі, стає все більш очевидною, а відновлення після кліматичних катастроф вже коштує мільярди доларів. Крім того, ці стихійні лиха можуть спричинити каскадні проблеми, включаючи водну, продовольчу та енергетичну кризи, а також збільшення міграції та конфліктів, що ще більше виснажує ресурси країн.

Дослідники з IPPR та Інституту Chatham House заявили, що поточним прикладом впливу кліматичної кризи, що ускладнює зусилля зі скорочення викидів та інші дії, є дебати щодо того, чи слід утримувати підвищення глобальної температури нижче 1,5°C.

Дослідники заявили, що для того, щоб уникнути фатальної петлі, потрібно більш чесне визнання політиками великих ризиків, пов’язаних з кліматичною кризою, включаючи перспективу переломних моментів і величезних масштабів економічних і соціальних перетворень, необхідних для припинення глобального потепління. Необхідно приділяти основну увагу перевагам, принесеним діями по боротьбі зі зміною клімату, і забезпечення справедливої реалізації політики.

“На жаль, ми вступили в нову главу кліматичної та екологічної кризи», — сказала Лорі Лейборн, науковий співробітник IPPR. 

У звіті зазначається: “Це фатальна петля: наслідки [кліматичної] кризи відвертають увагу та ресурси від усунення її причин, що призводить до підвищення температури та екологічних втрат, які потім створюють більш серйозні наслідки, відволікаючи ще більше уваги та ресурсів тощо”.

Він зазначив, що, наприклад, економіка Африки вже втрачає до 15% ВВП на рік через посилення наслідків глобального потепління, урізавши кошти, необхідні для боротьби зі зміною клімату, і підкресливши необхідність підтримки з боку розвинених країн, які викидають найбільше діоксиду вуглецю.

“Найбільше мене турбує те, що ми не враховуємо каскадні ризики для суспільства», — сказав Лейборн. – Нас повинні турбувати не тільки урагани, які руйнують великі міста, але й наслідки, які поширюються на глобальні системи”.

Окремо дослідники відзначають, що наративи, які використовуються для опису ситуації, дуже важливі. Наприклад, більш екологічний транспорт пов’язаний не тільки з переходом на електромобілі, але і з поліпшенням громадського транспорту і переплануванням міст, що означає, що люди будуть ближче до робочих місць, освіти та охорони здоров’я, яких вони потребують. Це, в свою чергу, означало б переоцінку бюджетів і податків місцевих органів влади для реалізації змін.

Несправедливість у кліматичній політиці може призвести до фатальної петлі, сказав Лейборн, тому що якщо люди відчують, що їм нав’язують недозволені зміни, вони відкинуть необхідність зеленого переходу. Але він додав:

“Якщо в основі ваших дій лежить справедливість, це може бути коло чесноти, якщо ви перебуваєте в ситуації, коли люди визнають, що перехід на тепловий насос і кращу ізоляцію буде для них краще, незважаючи ні на що”.

Боб Уорд з Дослідницького інституту Грантема зі зміни клімату при Лондонській школі економіки сказав:

“У цьому звіті справедливо підкреслюється досягнута нами критична точка, а саме зростаюча ймовірність того, що глобальна температура підвищиться більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм. Це не означає, що ми повинні відмовитися від головної мети — радикального скорочення викидів, щоб спробувати уникнути перевищення 1,5°C, але тепер ми також повинні подумати про те, що станеться, якщо ми продовжимо зазнавати невдачі. Нам доведеться інвестувати в варіанти геоінженерії, такі як видалення вуглекислого газу і навіть управління сонячним випромінюванням. Але це також означає, що нам доведеться витрачати набагато більше коштів на боротьбу з кліматичними збитками, що ускладнить перехід до сталого світу».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button