Всесвіт

Зонд НАСА виявив величезний енергетичний дисбаланс на Сатурні

Незвичайне атмосферне явище виявили у даних, зібраних зондом НАСА "Кассіні".

Планетологи виявили на Сатурні “величезний енергетичний дисбаланс”. Відкриття змінює уявлення про кліматичні моделі газових гігантів Сонячної системи і планетарну еволюцію загалом, заявляють учені.

Дослідники з Університету Г’юстона проаналізували дані, зібрані зондом “Кассіні”. Автоматична міжпланетна станція, розроблена спільно НАСА, Європейським та Італійським космічними агентствами, майже 20 років провела на орбіті однієї з найбільших планет Сонячної системи. Переглядаючи дані, дослідники виявили величезний енергетичний дисбаланс, який раніше залишався непоміченим.

Енергетичний дисбаланс на Сатурні. Зображення: NASA/JPL

Сезонний енергетичний дисбаланс виникає, коли планета поглинає більше енергії Сонця, ніж випромінює назад у космос протягом даного сезону. Подібні коливання спостерігаються на Землі, різниця, як правило, незначна. На Сатурні сезонні флуктуації становлять близько 16%.

Кожна планета отримує енергію від Сонця у вигляді сонячного випромінювання і втрачає її, випускаючи теплове випромінювання. Але Сатурн, як і інші газові гіганти, має інше джерело енергії у вигляді глибокого внутрішнього тепла, що впливає на його термічну структуру і клімат, – говорить Сіньюе Ван, співавтор дослідження, докторант Х’юстонського університету

Дослідники показують, що ймовірною причиною дисбалансу є великий ексцентриситет орбіти Сатурна. Еліптична орбіта призводить до коливань відстані на 20% між Сатурном і Сонцем протягом планетарного року. У результаті газовий гігант отримує значно більше сонячної енергії, коли він перебуває ближче до Сонця.

Це відкриття може мати серйозні наслідки для розуміння погодних умов Сатурна. Вчені вважають, що енергетичний дисбаланс може зіграти ключову роль у розвитку екстремальних гігантських штормів на планеті. Ба більше, сучасні кліматичні моделі газових гігантів засновані на енергетично збалансованих моделях. Але спостереження показують, що це не так.

Планетологи планують вивчити інші газові гіганти Сонячної системи, щоб зрозуміти, як ці ефекти проявляються на них. Особливий інтерес представляє Уран, який обертається під великим кутом до площини обертання і відрізняється нестабільною орбітою. Майбутні космічні місії можуть зібрати дані для такого аналізу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button