Всесвіт

Вчені висунули гіпотезу про дивну форму астероїда Рюгу

Можливо, розгадана походження ромбовидного астероїда Рюгу: це можуть бути залишки давно померлої комети.

Нова теорія походження, заснована на результатах японської місії Hayabusa2, передбачає, що астероїд шириною 0,8 км насправді представляє з себе кам’янисті залишки комети. Ймовірно, вона, втративши лід, була здавлена власною гравітацією.

Нове припущення може пояснити ряд незвичайних спостережень, зроблених Hayabusa2. Космічний апарат, запущений в 2014 році і зустрівся з Рюгу в 2018, провів рік, вивчаючи кам’янисту поверхню астероїда, перш ніж повернутися на Землю в 2020. Ці дані в поєднанні з віддаленими спостереженнями дозволили зробити кілька висновків: Рюгу складається з безлічі маленьких каменів, а не з одного великого валуна, він був деформований у форму дзиги через швидке обертання і складається з незвично великої кількості речовини, яка багата вуглецем.

Цей достаток органічної речовини кидає виклик панівній теорії про те, що Рюгу з’явився в результаті зіткнення двох великих астероїдів.

Йдеться про хімічні сполуки, що містять вуглець – водневі зв’язки. Вони зазвичай не зустрічаються на астероїдах, але є і всередині комет. Це пов’язано з тим, що комети утворюються в більш холодних зовнішніх регіонах Сонячної системи, де хмари органічної речовини змішуються з камінням і льодом. Сонячне тепло повільно плавить нові комети, які блукають у внутрішній частині Сонячної системи (межує з поясом астероїдів між Марсом і Юпітером). Це танення призводить до того, що лід залишає комету у вигляді сліду, що нагадує довгий хвіст.

JAXA, Chiba Institute of Technology, University of Tokyo, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Meiji University, University of Aizu, AIST

Саме цей процес танення створив Рюгу – залишки спресованих під дією сили тяжіння каменів і органічних речовин, що залишилися після випаровування льоду.

Перший автор дослідження Хітосі Міура, ад’юнкт-професор матеріалознавства в Міському університеті Нагоя в Японії, сказав, що цей процес плавлення міг призвести до того, що «ядро комети втратило масу і стиснулося, що збільшило швидкість її обертання». Це швидке обертання, можливо, дало серцевині комети “швидкість обертання, необхідного для створення форми дзиги”, – сказав Міура в заяві.

Для подальшого підтвердження своєї теорії дослідники побудували просту модель і використовували її для розрахунку часу для можливого повного танення Рюгу. Модель показала, що Рюгу, ймовірно, провів кілька десятків тисяч років в якості комети, перш ніж переміститися у внутрішній пояс астероїдів, де він розплавився і перетворився на астероїд.

Дослідникам потрібно більше доказів, щоб побачити, чи вони правильні, але ці докази можуть з’явитися найближчим часом. Космічний апарат НАСА OSIRIS-REx зібрав зразок гірської породи з іншого ромбовидного астероїда, Бену. Коли він повернеться на Землю в 2023 році, ознаки органічної речовини в зразку зможуть підтвердити теорію про те, що астероїди у формі дзиги колись були кометами. Це дасть вченим важливу інформацію про еволюцію Сонячної системи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button