Земля

Зоологи назвали нового рекордсмена з ненажерливості серед змій

Змії здатні проковтнути величезну здобич і потім дуже довго її перетравлювати. Але наскільки велика вона може бути в порівнянні з самим хижаком? У новій статті зоологи стверджують, що африканська яєчна змія Dasypeltis gansi здатна проковтнути здобич, яка перевершує її по масі в чотири-п’ять разів.

Африканська яєчна змія Dasypeltis gansi / © Ендрю Хіглі / UC Marketing + бренд

Змії – холоднокровні хижі рептилії – стали прикладом жадібності до їжі і ненажерливості, адже багато хто з них цілком заковтують дуже велику здобич і потім довго і нерухомо її перетравлюють. Скажімо, Темний тигровий пітон (Python bivittatus) харчується великими тваринами, такими як мавпи, олені та алігатори, які можуть важити вдвічі більше. І все ж якщо враховувати співвідношення ваги змії і її жертви, то рекордсменом слід визнати зовсім іншу рептилію — порівняно невелику і навіть непоказну.

Мова про Dasypeltis gansi — африканської яєчної змії з сімейства вужеподібних. Вона дійсно мешкає на заході Африки і подібно іншим представникам цього роду спеціалізується на поїданні пташиних яєць. Ця яєчна змія має непоказне бежеве забарвлення, ледь досягає метра в довжину і живе головним чином на землі, зрідка забираючись на дерева.

D. gansi присвячена нова стаття в Journal of Zoology, в якій зоологи описали, наскільки широко змія може розкрити пащу і які максимально можливі розміри її «жертви» (тобто яйця). Автори порівнювали яєчну змію з сірим пітоном, відомим також як щуряча змія (Pantherophis obsoletus), ця рептилія також любить закусити яйцями, але не гребує і різними тваринами. Цікаво, що вивчена яєчна змія заковтує яйце цілком, не руйнуючи при цьому шкаралупу, і лише потім ламає її за допомогою свого хребта, після чого відригує. А ось щуряча змія, навпаки, перетравлює проковтнуте яйце цілком.

У статті описані особливості будови кісток нового рекордсмена і те, як змінюється їх положення і форма черепа при ковтанні яйця. Виявилося, що яєчна змія може розкрити рот в три-чотири рази ширше, ніж щуряча (яка, між іншим, помітно крупніше і кремезніше).

Автори пов’язували суперздібності D. gansi з особливо розвиненими м’якими тканинами, які дуже еластичні і з’єднують жорсткі щелепи змії. Завдяки ним череп тварини може набагато сильніше деформуватися — на схемі це дещо нагадує відкривання парасольки. Завдяки цьому змія в принципі здатна проковтнути яйце, яке перевершує її по масі в чотири-п’ять разів.

Незвичайна адаптація виникла тому, що яєчна змія була змушена пристосуватися до їжі сферичної форми. У змій, які їдять більш витягнутих тварин, такої необхідності не виникло.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button