Земля

У піраміді Хеопса знайшли таємну кімнату

Історики, археологи і розкрадачі гробниць не перше тисячоліття досліджують Велику піраміду Гізи, але в ній досі виявляють невідомі деталі.

Фото автора Mostafa El Shershaby: https://www.pexels.com/uk-ua/photo/3772783/

Піраміда Хеопса (або Хуфу) — найбільша з єгипетських пірамід і єдине з семи чудес світу, що збереглося до наших днів. Вперше в письмових джерелах її згадує Геродот – в V столітті до нашої ери. Він переказує те, що дізнався від місцевих жителів: за їхніми уявленнями, піраміду для другого фараона IV династії Стародавнього царства будували 20 років і очолював цей затяжний проект племінник правителя.

Період будівництва, зрозуміло, давньогрецький історик датував періодом правління Хеопса. З часів Геродота техніка значно просунулася, але єгиптологи досі не мають єдиної думки стосовно початку дати початку грандіозного будівництва. У Єгипті навіть є національне свято на честь старту будівництва, який, на думку влади цієї країни, припав на 23 серпня 2560 року до нашої ери.

Ось такий коридор вдалося розглянути вченим всередині останнього дива світу / ©Technical University Munich

На жаль, радіовуглецевий метод дає розкид з 2850 року до нашої ери по 2650 рік до нашої ери, тобто ще до початку правління всієї IV династії. Пояснення цій загадці поки не придумали, тому свято початку будівництва «спустили зверху».

Складно сказати, коли у Велику піраміду проникли перші непрохані відвідувачі. Ми точно знаємо, що в IX столітті нашої ери, після арабського завоювання Єгипту, халіф наказав продовбати бічний тунель — він сподівався знайти всередині скарби. І знайшов: цілий горщик із золотими монетами. Правда, ніяких золотих монет в епоху фараона Хуфу просто не існувало.

Безсумнівно, тільки з волі випадку в горщику було саме стільки золота, що його вистачило на оплату виконаних робіт. Такий несподіваний збіг змусив припустити, що золото банально підкинули: щоб уникнути бунту з боку робітників.

Починаючи з XVIII століття Велику піраміду почали досліджувати європейські вчені. Чудо світу виявилося дуже щедрим: майже кожна експедиція знаходила щось нове. Чого ніхто не міг знайти, так це останків самого фараона. Так, як це не дивно, в піраміді Хеопса самого Хеопса немає, як і свідчень його поховання там. Ми взагалі поки не знаємо, де поховали цього правителя.

Здавалося б, до нашого часу нічого нового там бути вже не може, але це не так. У 2016 році міжнародна група вчених за допомогою методу мюонної томографії встановила, що в найбільшій і знаменитій єгипетській піраміді є порожнечі, поки невідомі дослідникам. Ці порожнечі знаходилися під великою галереєю біля північної стіни піраміди, і, можливо, колись з прихованого приміщення був вихід назовні: в цьому місці камені покладені в якусь подобу арки.

Пізніше цю роботу продовжили вчені з Мюнхенського технічного університету (Німеччина). Зараз вони повідомили, що їм вдалося заглянути в «таємну кімнату» фараона. Результати спільної роботи опубліковані в журналі Nature Communications.

Спочатку вони за допомогою радарів і ультразвуку визначили точне місце пустот, а потім ретельно досліджували ту саму кладку у вигляді арки. В результаті вдалося виявити невеликий отвір між кам’яними блоками, через яке дослідники змогли провести трубку в потаємну камеру. Потім вони використовували цю трубку як направляючу для об’єктива ендоскопічної відеокамери. Камера підтвердила існування порожнього простору.

3D-модель інтер’єру піраміди та арки біля північної стіни / ©S?bastien Procureur et al.

Приміщення виявилося більше, ніж припускали автори попередньої роботи. Початкові дані вимірювань вказували на існування коридору довжиною не менше п’яти метрів. Однак, за новими оцінками, його довжина – не менше дев’яти метрів. За допомогою ендоскопа не вдалося розгледіти всередині приміщення слідів ніг або інших свідчень людської діяльності. Таким чином, дослідники припускають, що цю «таємну кімнату» ніхто не бачив протягом останніх чотирьох з половиною тисяч років.

Визначення колишнього призначення знайденого приміщення і того, що знаходиться за задньою стіною кімнати, потребують додаткових досліджень. Підтверджені результати підкреслюють необхідність подальшого дослідження єгипетських пірамід і, зокрема, використання комбінації різних технологій і методів. Ми все ще не можемо виключати, що якась похоронна камера там є – просто її поки не знайшли.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button