Земля

Зростання глобальної температури робить клімат на Землі нестійким, а погоду – непередбачуваною

Міжнародна команда вчених, що спостерігає за льодовиком Туейтса на заході Антарктиди, вважає, що розлом шельфового льодовика може трапитися через 5 років. Вчені Університету Урбана-Шампейн вважають, що при сьогоднішніх темпах зростання глобальної температури сила торнадо збільшиться до 2100 року в 9 разів. Вчені Стенфордського університету показали на моделі, що зростання температури призводить до неминучого скорочення термінів надійного прогнозування погоди.

Межа льодовика Туэйтса. Західна Антарктида. NASA

Міжнародна команда вчених спостерігає за льодовиком Туейтса на заході Антарктиди. Льодовик має протяжність 120 км уздовж західного узбережжя Антарктиди. І він тане. Особливо активно-шельфова частина льодовика. Як показали підводні зйомки, під льодовиком утворюються довгі канали, які дозволяють воді більш ефективно розтоплювати лід. Радіолокаційні зображення показують, що великі тріщини поширюються до центру шельфового льодовика зі швидкістю до 2 км на рік. Ці тріщини ведуть прямо до зони тонкого льоду. Якщо льодовик трісне по цій зоні, утворюється зигзагоподібний розлом. Як тільки обламається шельфова частина льодовика, під загрозою опиниться і материкова. Причому руйнування материкової частини може зіграти роль детонатора, який призведе до руйнування і інших льодовиків Західної Антарктиди. Як підкреслюють вчені мова йде про таку масу льоду, що цілком можливо це вплине на рівень води в Світовому океані: при повному таненні льодовика Туейтса рівень Світового океану підніметься на 60 см. Обвалення шельфової частини льодовика, за оцінкою вчених, може статися всього через 5 років.

Торнадо, що прокотилися через 5 штатів США і зруйнували місто Мейфілд, Кентуккі, ніяк не можна назвати звичайним явищем. І не тільки тому, що число загиблих вже становить 88 осіб. Торнадо такої потужності, та ще взимку – не було майже сто років.  «У майбутньому існує ймовірність збільшення інтенсивності подій подібного роду через зміну клімату, – сказав Джефф Трапп, керівник відділу досліджень атмосфери в університеті Урбана-Шампейн, Іллінойс. – Незважаючи на це, ми вважаємо, що такі торнадо все ще будуть рідкісними гостями». Тобто частота появи торнадо залишиться більш-менш незмінною. Але за оцінками вчених, якщо глобальне потепління буде продовжуватися тими ж темпами, що і сьогодні, потужність торнадо збільшиться щонайменше в 9 разів. І якщо в повністю зруйнованому Мейфілді все-таки залишилося стояти цегляна будівля пошти, що опинилася прямо на шляху гігантського смерчу, — з будівлі тільки зірвало дах, то перед торнадо в 9 разів сильніше не встоїть і воно.

Інтенсивність атмосферних катаклізмів, це тільки один з моментів, які прийдуть на Землю з мінливим кліматом. Інший момент – це непередбачуваність погоди. Сьогодні незважаючи на весь розвиток метеорологічних методів — і супутникова зйомка, і суперкомп’ютерне моделювання, наші досягнення в передбаченні погоди, прямо скажемо, не блискучі. Хороший прогноз (близько 90% точності) ми можемо зробити на добу вперед, задовільний (близько 70% точності) — на 3 доби вперед. А ось далі все менш точно. І як показує моделювання, проведене вченими Стенфордського університету, якщо глобальна температура піднімається на 1 градус, термін задовільного прогнозу скорочується на 1 день. Звичайно, технології не стоять на місці, ростуть можливості моделювання і спостереження, але і вони, мабуть, не дуже допоможуть надійно передбачити погоду навіть на 3 дні вперед, якщо температура виросте до кінця століття на 3-4 градуси.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button