Земля

Зростання глобальної температури робить гриби небезпечними для людини

Страшну паралель з популярним постапокаліптичним серіалом HBO “Останній з нас”, де адаптовані до тепла гриби захоплюють людей і перетворюють їх на зомбі, виявили вчені з США.

Хвороботворний грибок може переносити підвищення температури і ставати патогенним для людини, показує нове дослідження, опубліковане минулого тижня в журналі PNAS.

“Останні з нас”, адаптований для телебачення серіал по популярній серії відеоігор з однойменною назвою, що розкриває антиутопічний світ, в якому кордіцепс — адаптований до тепла гриб, до речі рід існує в реальному світі і представлений в природі 600 видами, — захоплює людей і перетворює їх на зомбі.

Хоча безпосередньої загрози передачі грибкових інфекцій між людьми немає, вчені попередили, що підвищення глобальної температури може призвести до того, що мікроби змінять свій вплив на людей під час зараження.

“Прогнозується, що підвищення глобальної температури та зміна клімату призведуть до збільшення грибкових захворювань у рослин і ссавців», — пишуть вони в дослідженні.
Відомо, наприклад, Candida і Cryptococcus заражають і вбивають людей з ослабленим імунітетом, але переважна більшість з цих грибів не переживають температуру здорового тіла людини.

У новому дослідженні вчені виявили, що підвищені температури призвели до того, що патогенний гриб, відомий як Cryptococcus deneoformans, збільшив кількість своїх генетичних змін, які можуть привести до більш високої термостійкості і, ймовірно, також розвинути підвищений хвороботворний потенціал у людей. При підвищенні температури навколишнього повітря частини геному гриба, які сприяють його адаптації до навколишнього середовища і під час інфекції, можуть зазнавати змін.

“Це може статися ще швидше, оскільки тепловий стрес прискорює кількість мутацій, що відбуваються», — повідомляють автори дослідження.

Вчені виявили, що за 800 поколінь зростання в лабораторному середовищі швидкість деяких мутацій була в п’ять разів вище у грибів, вирощених при температурі тіла, в порівнянні з грибами, вирощеними при 30°C.

“Це захоплююче дослідження, яке показує, як підвищення глобальної температури може вплинути на еволюцію грибів у непередбачуваних напрямках», — сказав Артуро Касадевалл, інший співавтор дослідження з Університету Джона Хопкінса в США.

Незабаром вчені сподіваються вивчити патогени у пацієнтів з рецидивуючою грибковою інфекцією. “Ми знаємо, що ці інфекції можуть зберігатися, а потім повертатися з потенційними генетичними змінами», — говорить співавтор дослідження Асія Гуса з Медичної школи Університету Дьюка в США.

“Такі зміни, спричинені стресом, можуть сприяти розвитку патогенних ознак у грибів як у навколишньому середовищі, так і під час інфекції. Вони можуть розвиватися швидше, ніж ми очікуємо»,— додає вона.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button