Всесвіт

Зруйнувати астероїд ударом виявилося складніше, ніж думали досі

Вивчивши зразки астероїда Ітокава, вчені з’ясували, що він являє собою пухку «купу щебеню», яка легко поглинає енергію ударного впливу. У такому стані астероїд зберігається більше чотирьох мільярдів років, що говорить про виняткову стійкість подібних об’єктів.

©University of Curtin

Восени минулого року ударний зонд DART зіткнувся з астероїдом Діморф, помітно змінивши його орбіту. Це була перша перевірка концепції захисту Землі від можливої астероїдної загрози. І вона пройшла успішно, підтвердивши, що в крайньому разі ударний вплив дозволить відвести небесне тіло з небезпечної траєкторії. Однак нове дослідження астероїда Ітокава показало, що такий підхід може працювати далеко не завжди. Про це вчені з австралійського університету Кертін пишуть в статті, опублікованій в журналі PNAS.

Навколоземний астероїд (25143) Ітокава — витягнуте небесне тіло довжиною близько 500 метрів, яке в 2005 році відвідав японський зонд Hayabusa. Він зібрав і доставив на Землю зразки пилу з поверхні астероїда. Фред Журдан (Fred Jourdan) і його колеги вивчили ці матеріали за допомогою дифракції відбитих електронів (це дозволяє визначити внутрішню текстуру і орієнтації мікроскопічних кристалів), а також визначили вік методом аргонового датування.

Така робота підтвердила, що Ітокава належить до типу астрономічних об’єктів, які іноді називають «купами щебеню» (rubble pile). Вважається, що з плином часу монолітні астероїди рано чи пізно стикаються один з одним і руйнуються, і тільки частина їх уламків утримуються разом власним тяжінням, утворюючи пухкі, приблизно наполовину складаються з порожнечі «купи щебеню». Так влаштована чимала частина астероїдів, але як довго вони можуть проіснувати в такому стані, неясно.

Датування Ітокави показала, що він протримався у вигляді «купи щебеню» досить значний термін — не менше 4,2 мільярда років. Це на порядки більше, ніж можуть зберігатися астероїди-моноліти.

“Такий довгий час життя для” купи щебеню” подібних розмірів може бути пов’язано з абсорбуючими властивостями її матеріалу, — сказав Фред Журдан. – Коротко кажучи, ми показали, що Ітокава схожий на величезну космічну подушку, тому зруйнувати його дуже непросто».

Якщо “купи щебеню” здатні вижити протягом куди більш довгого часу, ніж моноліти, то швидше за все, більшість сучасних астероїдів відносяться саме до такого типу небесних тіл.на відміну від Діморфа, з яким зіткнувся DART, вони можуть поглинати енергію ударного впливу і будуть реагувати на нього далеко не так помітно. А це, за словами вчених, ставить під питання ефективність нашого підходу до захисту Землі від астероїдної загрози.

“Потенційно ми можемо застосувати більш агресивний підхід, — додав один зі співавторів роботи професор Нік Тіммс (Nick Timms). – Наприклад, використовувати ударні хвилі від близького ядерного вибуху, щоб збити “купу щебеню” зі шляху або розсіяти її”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button