Главная / Земля / Макаки можуть говорити, але не хочуть

Макаки можуть говорити, але не хочуть

Вчені з’ясували, що африканські і азіатські макаки фізіологічно цілком здатні промовляти слова і навіть цілі речення. Так чому ж ці досить високорозвинені примати не обзавелися власним лексиконом?

92bd6a7df1fed27346c54169f05f0610

Макаки, рід приматів, що живуть в Азії та Африці, мають фізіологічну здатність використовувати лінгвістичний мову, згідно з даними нового дослідження, опублікованого в журналі Science Advances. За допомогою рентгенівських променів, дослідникам вдалося визначити діапазон коливання голосових структур в організмі макаки.

Азіф Газанфар, професор психології з Прінстонського університету і його співавтор Текумеш Фітз, професор когнітивної біології у Віденському університеті, Австрія, використовували рентгенівську установку для захоплення зображення, після чого відстежили рухи різних частин вокальної анатомії примату (язика, губ, гортані) у ряді прикладів орофаціальної поведінки. Потім ці дані були перетворені в комп’ютерну модель з допомогою Барта де Бура з лабораторії штучного інтелекту VUB в Бельгії. Модель допомогла визначити і змоделювати вокальний діапазон макаки, що базується на її фізіологічних атрибутах.

Уважно аналізуючи модель, дослідники виявили, що теоретично макаки «можуть вимовляти голосні звуки і навіть цілі пропозиції, за умови, що у них є нейронна здатність зробити це». Простіше кажучи, макака здатна говорити фізіологічно, її лише треба навчити цьому. На щастя, в дикій природі вони не надто балакучі, оскільки мова такої макаки представляла б собою моторошні звуки (їх можна послухати ось тут).

Чому ж макаки мовчать? Швидше за все, це обмеження не горла, але розуму. Антропологи солідарні в думці, що далекі предки людини мали розвинений вокальний апарат задовго до того, як з’явилася мова в тому вигляді, який звичний нам. Як висловилися самі автори статті «отримані результати свідчать про те, що людська мова виникає головним чином з унікальної еволюції та структури нашого мозку, і не пов’язана з анатомічними відмінностями голосового апарату між людьми і приматами.»

 
comments powered by HyperComments