Главная / Технології / Місто майбутнього вже сьогодні

Місто майбутнього вже сьогодні

Китай і Дубаї активно розробляють і впроваджують у міську інфраструктуру робототехніку. Але наскільки люди готові їй користуватися?

Уявіть собі таку картинку з недалекого майбутнього: безротий поліцейський робот з чорними очима, збирає докази і вираховує злочинця.

У червні минулого року такий робокоп — в поліцейській шапочці для посилення ефекту «зловісної долини» — був продемонстрований біля найвищого хмарочоса у світі, будівлі Бурдж-Халіфа в Дубаї. Чи вдалося йому за минулий рік що-небудь зробити? Або пристрасне захоплення Дубая робототехнікою не що інше, як просто піар, щоб показати, що країна перебуває на передовій новітніх технологій?

Як роз’яснила компанія PAL Robotics, що створила робокопа, по роду обов’язків він скоріше виконує функцію гіда, ніж поліцейського.

«Цей робокоп став частиною дубайської поліції, щоб надавати допомогу громадянам по-новому і більш різноманітними способами, і знаходиться він в популярних у туристів місцях і торгових центрах, — розповіли Бі-бі-сі в компанії. — Він може видати потрібну інформацію на різних мовах, завдяки своєму програмному забезпеченню, і може направити людей в потрібне їм місце».

«До того ж це свого роду пункт для контакту громадян з поліцією Дубая — за допомогою вбудованого в нього мікрофона; крім того, з його допомогою люди можуть скористатися й іншими послугами поліції — наприклад, оплатити дорожній штраф», — пояснили розробники робокопа.

Впровадження роботів у поліцейське управління — лише частина більш широкомасштабного плану зробити місцеву поліцію більш розвиненою і високотехнологічною, що в кінцевому рахунку призведе до повної комп’ютеризації поліцейських ділянок і скорочення штату.

Влада Дубая планують, що до 2030 року робокопи повинні скласти близько чверті співробітників поліції.

«Такі роботи можуть працювати цілодобово. Вони не попросяться у відпустку, не захворіють і не підуть у декрет. Вони можуть працювати безупинно», — так описав переваги робокопів один з дубайських поліцейських, після того як до них в штат надійшов перший такий «співробітник».

Город будущего уже сегодня
Такий милий робот пропонує пасажирам ознайомитися з розкладом руху поїздів на цій залізничній станції у Франції. Фото: robotrends

Професор інформатики англійської університету в Шеффілді Ноел Шаркі працював з владою Дубая по впровадженню цих роботів.

«Спочатку планувалося, що ці роботи будуть допомагати літнім або служити в якості тургідів», — сказав він Бі-бі-сі, висловивши сумнів у тому, наскільки гарні вони будуть в якості поліцейських.

«Здається, планувалося оснастити їх кнопкою екстреного виклику, який буде надсилати ваші координати ділянку, і це було б гарним доповненням [до його функцій], хоча тоді перехожі можуть розпочати над ним жартувати або перекидати», — говорить Шаркі.

Такий прецедент уже був: у липні минулого року робот, який забезпечував безпеку в офісній будівлі у Вашингтоні, був раптово виявлений плаваючим у фонтані.

Незважаючи на те що робокопів поки дуже небагато, професор Шаркі пророкує, що в найближчі роки їх застосування істотно розшириться — вони будуть вести спостереження або визначати присутність на вулиці вибухівки та інших небезпечних речовин.

Город будущего уже сегодня
AnBot патрулює міжнародний аеропорт в Шеньчжені. Фото: SHUTTERSTOCK

У Китаї, де йде спорудження найбільшої в світі мережі зовнішнього спостереження, роботи вже патрулюють багато вокзалів і аеропортів.

У провінції Хенань на Західному вокзалі в Чженчжоу витягнувся у всі свої 1 метр 60 сантиметрів робокоп по імені E-Patrol Robot Sheriff. Він оснащений набором камер і вже, як повідомляється, зміг за допомогою своїх датчиків виявити невелике загоряння. Він також може розпізнавати обличчя, що дозволяє йому визначати і переслідувати підозрюваних, повідомляє портал Mashable.

А в міжнародному аеропорту в Шеньчжені з минулого року проводить огляд пасажирів AnBot, оснащений чотирма камерами. Як повідомляє китайська газета People»s Daily, він також обладнаний «зарядженим електрикою приладом для припинення заворушень», що трохи насторожує.

Дуже активно зараз в Китаї використовують дрони, і багато людей в цій країні вважають, що роботів потрібно частіше використовувати у великих містах для виконання різного роду завдань — від доставки товарів до автономних таксі без водія.

У Дубаї вже випробувано використання безпілотних літальних таксі, тепер там планують запустити в дію «ховербайк» — гібридний повітряний мотоцикл, який дозволить поліцейським швидше реагувати на виклики.

Город будущего уже сегодня
Одномісне повітряне таксі було випробувано в Дубаї у вересні 2017 року і може бути запущено протягом п’яти років. Фото: REUTERS

Проте професор Шаркі налаштований щодо літаючої робототехніки скептично.

«Небо над Дубаєм може виявитися загачене дуже швидко, — каже він. — А ось наземний рівень міста може стати розсадником нехороших задумів і секретів — зовсім як в «Біжучому по лезу»».

У той же час він вважає, що поява в містах робототехніки неминуча.

«Я бачу багато сфер в місті, де могли б знадобитися роботи. Вони будуть прибирати вулиці, перевіряти будівлі, доставляти товари. Але поки що їх виробництво дуже дорого коштує і вони часто ламаються», — говорить професор Шаркі.

Город будущего уже сегодня
Компанія Marble розробляє цілу серію роботів-рознощиків їжі в Сан-Франциско, проте деякі жителі намагаються добитися, щоб роботам заборонили пересуватися тротуарами. Фото: MARBLE

Є ті, хто вважає, що протягом найближчих 10 років небо над містами кишітиме літаючою робототехнікою — яка не тільки доставлятиме посилки, але і допомагатиме регулювати міську інфраструктуру.

Науковий співробітник Університету Лідса Білал Каддух входить до групи вчених, що розробляють набір дронів, які будуть ремонтувати дорожні вибоїни.

«У флотилії три дрона: один оглядає дороги, другий копає і готує дорожну ділянку, а третій — з 3D-принтером на борту — може їх лагодити», — пояснює він.

Вчені розраховують, що прототип цієї робочої моделі буде готовий вже в цьому році.

На думку Каддуха, настане день, коли дрони будуть широко використовуватися в будівництві і зможуть набагато точніше визначати виниклі проблеми, а не просто відсилати в центр нескінченний набір параметрів, як зараз.

Він передбачає міста майбутнього, де дрони будуть керувати всією інфраструктурою.

«Уявіть собі безпілотник, який може здійснювати посадку на якусь високу структуру — і за допомогою роботичної руки лагодити щось, або замінити лампочку на стовпі, або встановити новий модуль зв’язку на телекомунікаційній вежі», — говорить він.

Такі роботи дозволять не використовувати людей там, де це небезпечно для життя, а також управляти містом більш ефективно.

Але, звичайно, є і обмеження.

«Люди не люблять цілодобове дзижчання трутнів, до того ж їх досить важко інтегрувати в уже існуючий повітряний простір. Тобто технологія вже є — тепер все питання в тому, чи зможе змінитися технічний регламент та ставлення людей до них», — вважає вчений-розробник.

 
comments powered by HyperComments