Технології

Американський ВПК розробляє революційний обертовий детонаційний двигун

Військово-промислова компанія з США Raytheon створить робочу версію обертового детонаційного двигуна без рухомих деталей під назвою Gambit. Цим типом двигунів Пентагон збирається оснастити крилаті ракети, призначені для винищувачів четвертого покоління на кшталт General Dynamics F-16 Fighting Falcon.

Двигун Gambit в дії. Представлення художника / © DARPA

Часто в авіаційній техніці, наприклад вертольотах, літаках, безпілотниках, крилатих ракетах, застосовують так звані газотурбінні двигуни. Однак такі установки мають ряд недоліків:

– Вони складаються з безлічі рухомих елементів, збірка і обслуговування яких обходиться досить дорого;

– Цим установкам потрібні “екзотичні” жаростійкі матеріали, а також спеціальні системи охолодження найбільш високотемпературних частин. Щоб двигун давав високий ККД, початкова температура газу перед турбіною повинна бути 550 градусів Цельсія або вище. Цю температуру потрібно вміти “приборкати”» що може створити певні труднощі при розробці таких установок;

– Газотурбінні двигуни важкі і дорогі.

Одна справа, коли ця установка стоїть на літаку, який може літати протягом декількох років. Інше – коли такий двигун ставлять на крилату ракету, розраховану на одноразове застосування; він обмежує дальність її польоту.

Останнім часом в якості альтернативи газотурбінним двигунам розглядають обертові детонаційні двигуни. У них передбачена закільцьована камера згоряння, розташована між двома циліндрами, що знаходяться один всередині іншого. У цій камері генерується тяга за допомогою ударної хвилі, що утримується в нескінченній петлі.

Через форсунки в камеру подаються газоподібне паливо і окислювач, потім вони підпалюються. Відбувається перша детонація, в результаті якої випускається надзвукова ударна хвиля, яка проходить по закільцьованій камері згоряння. Зробивши один оборот і повернувшись до форсунок, вона підпалює наступну партію палива і окислювача: вибух створює ще одну надзвукову хвилю, потім ще і ще. В результаті серії вибухів з’являється тяга.

Такий тип двигуна має ряд переваг:

– Ці установки прості в конструкції, оскільки позбавлені рухомих частин;

– Вони легкі і компактні;

– Їх виробництво обходиться набагато дешевше виробництва газотурбінних двигунів;

– Їх складно вивести з ладу;

– Для їх виробництва не потрібні “екзотичні” матеріали;

– Обертовий детонаційний двигун можна використовувати в тандемі з реактивним або газотурбінним. Необхідно лише створити дослідний зразок.

Ідея обертових детонаційних двигунів з’явилася в середині XX століття. На сьогодні розроблені тільки їх експериментальні моделі. Створенням цих установок займаються США, Австралія, московія.

Днями стало відомо, що Управління перспективних дослідницьких проектів Міністерства оборони США DARPA підписало контракт з військово-промисловою компанією Raytheon на створення робочої версії повітряного обертового детонаційного двигуна під назвою Gambit. Він не матиме рухомих елементів і зможе забезпечити більш високий ККД, ніж звичайні ракетні двигуни.

“Спершу ми повинні спроектувати двигун, потім побудувати прототип і випробовувати до тих пір, поки не буде розроблений повноцінний робочий варіант», — йдеться в прес-релізі американської військово-промислової компанії.

У майбутньому Gambit планують використовувати на крилатих ракетах, призначених для винищувачів четвертого покоління. У Raytheon відзначили, що нова установка зможе істотно збільшити швидкість і дальність польоту крилатих ракет в порівнянні з нинішніми системами. В результаті Raytheon планує стати першою в світі компанією, якій вдасться створити повноцінну робочу версію обертового детонаційного двигуна.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button