Головна / Земля / ООН: озоновий шар Землі може повністю відновитися до середини століття

ООН: озоновий шар Землі може повністю відновитися до середини століття

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Оцініть статтю!)
Загрузка...
 
 

До середини нинішнього століття озоновий шар Землі може повністю відновитися. До такого висновку прийшли близько 300 вчених, які під егідою Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) та Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) провели оцінку ефективності вжитих заходів щодо охорони цієї вразливої газової оболонки, що захищає Землю від шкідливого впливу ультрафіолетового сонячного випромінювання.

foto_cikavosti_13.09.2014-01_resized

Їх висновки містяться в опублікованому в середу документі «Наукова оцінка руйнування озону 2014 року». У ньому говориться, що озоновий шар повернеться до контрольних рівнів 1980 року «до середини століття в середніх широтах і Арктиці і трохи пізніше в Антарктиці».

Читайте також: Вчені з’ясували, що активність Сонця впливає на зміну клімату

«Є позитивні ознаки того, що до середини цього століття озоновий шар поступово відновиться», — наводяться в поширеному з цього приводу комюніке слова директора-виконавця ЮНЕП Ахіма Штайнера. Прийнятий у 1987 році «Монреальський протокол — одна з найбільш успішних природоохоронних угод у світі — дозволила захистити стратосферний озоновий шар і не допустила зростання ультрафіолетового випромінювання, що досягає поверхні Землі», сказав він.

Протокол ввів заборону на виробництво ряду хімічних речовин, що руйнують озоновий шар. Завдяки цьому була скорочена концентрація в атмосфері таких газів, як хлорфторвуглеці (ХФВ) та галони, що застосовувалися раніше в різних товарах, наприклад холодильниках, аерозольних балончиках, ізоляційних пеноматеріалах і протипожежних засобах.

За даними оонівських організацій, відсутність Монреальського протоколу та пов’язаних з ним угод до 2050 року рівні озоноруйнівних речовин в атмосфері могли б зрости в десять разів. До 2030 року, прогнозують експерти, він дозволить щорічно запобігати 2 млн випадків захворювання раком шкіри, попереджати ураження очей та імунної системи людини.

Генеральний секретар ВМО Мішель Жарро вітав висновки вчених, закликавши з такою ж ефективністю боротися з іншою пов’язаною з нею проблемою — зміною клімату Землі. «Міжнародні дії щодо озонового шару є одним з основних прикладів успішного досвіду в галузі охорони природи, — зауважив Жарро. — Це повинно спонукати нас проявляти такий же рівень наполегливості і єдності для рішення ще більшої проблеми зміни клімату».

За інформацією ООН, гідрофторвуглеці (ГФВ), що прийшли на зміну ХФУ, не шкодять озоновому шару. У той же час багато з них є потужними парниковими газами. В даний час обсяг викидів становить близько 0,5 гігатонн еквівалента вуглекислого газу в рік, збільшуючись щорічно на 7%. «При збереженні цієї тенденції можна очікувати, що це матиме значний вплив на зміну клімату протягом наступних десятиліть», — попереджають експерти.

Читайте також: Оприлюднено звіт про стан клімату в 2013 році

Тим часом озонова діра в Антарктиці раніше виникала кожну весну. Як очікується, вона буде з’являтися там протягом більшої частини цього століття з урахуванням збереження в атмосфері озоноруйнівних речовин, навіть незважаючи на припинення їх викидів, підкреслюється в доповіді.

 
Loading...
comments powered by HyperComments