Земля

Стародавні мексиканці рятувалися від голоду алкоголем

Американські вчені вперше в археологічній практиці застосували метод біомаркерів для визначення «алкогольних» бактерій на черепках і з’ясували, що і навіщо пили мексиканські індіанці – мешканці Теотіуакана (I століття до нашої ери – VII століття нашої ери).

foto_cikavosti_17.09.2014-022_resized

Йдеться насамперед про пульці – напій з ферментованого соку агави (міцністю 6-18 процента). В Теотіуакані археологи виявили безліч фресок із зображенням агави і сценами вживання якогось алкогольного напою. Крім того, були знайдені амфори, схожі на ті посудини, де пульці зберігали при ацтеках і в сучасній Мексиці, а також скребки, які могли використовуватися для вичавлювання соку. Однак безпосередніх археологічних доказів вживання пульці в Теотіуакані поки знайдено не було – справа в тому, що хімічні речовини алкогольних напоїв, на відміну від гідрофобних харчових жирів, розчиняються у воді і тому майже не залишають слідів на посуді.

Читайте також: Зниклі цивілізації

Вчені звернулися до нового методу: пошуку біомаркерів бактерії Zymomonas mobilis, що виробляє етиловий спирт. В якості таких біомаркерів були обрані гопаноіди: в мембрані Z. mobilis ці речовини зустрічаються в найбільшій (порівняно з іншими бактеріями) концентрації. Із приблизно 300 обстежених судин сліди гопаноідов були виявлені на 14 амфорах і оллах «золотого століття» Теотіуакана (200-550 роки нашої ери). На них же знайшли хімічні ознаки соснової смоли, яка, ймовірно, використовувалася для гідроізоляції судин.

Теотіуакан, один з найвидатніших культурних і економічних центрів Мезоамерики, розташовувався в високогірному і посушливому районі і з цієї причини часто страждав від неврожаїв та голоду. Більш того, маїс, основна сільськогосподарська культура регіону, вкрай бідна вітамінами B, багатьма амінокислотами, залізом і кальцієм. Археологи припустили, що жителями Теотіуакана алкогольні напої використовувалися не тільки і не стільки для розваги і в ритуалах, але були важливим джерелом поживних речовин і води, а також «резервною» їжею в посушливі роки. Агава набагато краще маїсу переносить мороз і засуху, а завдяки своїй густоті ( яке пов’язане з бактеріями, що виробляють декстран) пульці відмінно задовольняє голод. Нарешті, відзначають вчені, фітаза в соці агави опосередковує дефосфорилювання рослинних фітатів (неїстівного джерела фосфору, який присутній в зернах), а високий вміст аскорбінової кислоти сприяє засвоєнню заліза і цинку травною системою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button