Аналітика

0,7% населення планети контролює половину світового багатства

Як багато у світі багатих і чому важливо знати закони економіки — пояснюємо за 1 хвилину.

Графік нижче показує розподіл світового багатства серед населення Землі.

70% людей у світі має в накопиченнях менше $10 тисяч. Якщо скласти всі гроші разом, то вийде, що вони володіють лише 2,7% світового багатства.

А на вершині цієї піраміди знаходиться невелика кількість людей, які володіють величезними грошима: 0,7% населення планети контролює майже 46% світового багатства.

Багаті стали не тільки володіти великими статками, але і заробляти більше

Сучасні багатії і володіють величезним капіталом, і зосередили у своїх руках величезні доходи. Якщо раніше директор великої компанії заробляв у 20-30 разів більше рядового співробітника, то сьогодні ця різниця може бути і 300-кратною.

У чому причини нерівності та бідності в Україні?

Британське видання The Economist веде підрахунок індексу “блатного капіталізму”. Блатним капіталізмом називають таку капіталістичну систему, при якій бізнес залежить від особистих зв’язків між бізнесменами і політиками. Ці зв’язки бізнесмени використовують для особистого збагачення. Простіше кажучи — це олігархат.

Олігархи є навіть у найбільш розвинених країнах на кшталт Великобританії чи США. Питання тільки в тому, наскільки сильно вони впливають на державну політику і наскільки серйозно збагачуються.

Україна знаходиться на 5-му місці в світі за цим показником.

І це одна з найважливіших причин багатьох проблем України, у тому числі нерівності. Завдяки тому, що на “потрібних” місцях сидять “потрібні” люди, які ставлять на місця нижче вже своїх “потрібних” людей і так до безкінечності, у нас не працюють соціальні ліфти — ти просто не можеш пробитися досить високо і почати отримувати гідний заробіток.

А в кризу, коли економіка падає, ситуація погіршується ще більше, апетити у “начальників” залишаються колишні, а грошей менше. Але, зрозуміло, не у них, а вже у тебе.

Українці не розбираються в економіці

Ще зі школи ми знаємо, що не можна обійти закони фізики, що якщо одна з фізичних констант раптом зміниться, зміняться й інші, і яким буде новий світ, ми можемо вже не дізнатися — не факт, що в ньому взагалі буде життя.

Але в школі не втовкмачують в голови, що економіка схожа на фізику — в тому сенсі, що вона теж працює за певними законами. І якщо без знання законів фізики більшість людей нормально проживе, то без знання законів економіки нормально жити дуже складно. Тому що в космос ти полетиш навряд чи, а економічні рішення приймаєш кожен день.

[box type=”info” ]Один із законів капіталістичної економіки — добробут населення не зросте, якщо немає зростання виробництва товарів і послуг.[/box]

В Україні зросли зарплата і пенсія. За ними зростає інфляція, а за нею і ціни. Бо не можна просто давати людям більше грошей, якщо немає зростання економіки, якщо в країні не виробляють більше товарів і послуг, якщо не зростає продуктивність праці. Інакше виходить, що грошей стало більше, а купити на них більше не можна. Ось вони і знецінюються, стають менш потрібними населенню. Це і називається інфляція.

Так що різницю між старою “низькою” та новою”високою” зарплатою чи пенсією рано чи пізно з’їсть інфляція, якщо зростання не буде підкріплене реформами.

[box type=”shadow” ]Цікаво, що олігархам було б складніше встановити свій контроль над економікою країни, якби люди більше цікавилися економікою як наукою. Тому що коли ти розумієш, що підтримувати вітчизняного виробника незважаючи на те, що він робить гівно, погано, то будеш активно протестувати проти субсидій та пільг, за рахунок яких і існують олігархи.[/box]

Натхнення: businessviews.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button