Земля

37 000 років тому в Америці полювали на мамонтів. Вважалося, що людей там не було (фото)

Стародавнє місце забою мамонтів, вік якого 37 тис. років, найдавніше свідчення існування людей в Північній Америці в цей час. Раніше вважалося, що перші люди потрапили в Америку між 26 500 і 20 000 років тому. Про відкриття повідомляє Live Science.

Дослідження останків мамонтів, виявлених на плато Колорадо в Нью Мехіко, показало, що перші люди повинні були переселитися в Америку як мінімум в два рази раніше, ніж вважалося раніше. На кістках вчені виявили сліди механічної обробки, а поруч — сліди від багаття.

При розкопках на місці Хартлі вчені виявили неповні останки двох мамонтів, імовірно дорослої самки і підлітка. Більшість кісток були згруповані у велику купу, а зверху лежав череп дорослої жінки. За допомогою радіовуглецевого аналізу колагену в кістках дослідники підрахували, що останки можуть бути датовані від 36 250 до 38 900 років тому.

Місце розкопок. Зображення: University of Texas at Austin

Археологи додатково вивчали кістки за допомогою різних методів, включаючи комп’ютерну томографію з високою роздільною здатністю та скануючу електронну мікроскопію. Виявилося, що кілька кісток мали ознаки перелому в результаті удару тупим предметом, в тому числі череп дорослої людини. На більшості ребер мамонтів були ознаки того, що вони були відірвані від хребців, а на деяких були сліди проколів, які, на думку дослідників, могли бути зроблені людьми для вилучення жирового мозку з кістки.

Вчені також виявили близько дюжини кісткових лусочок, більш дрібних фрагментів кісток з гострими краями, які могли використовуватися в якості ножів для розрізання м’яса мамонтів. Вони були вирізані або перпендикулярно, або вздовж з декількох кісток, що дозволяє припустити, що вони не були випадково створені природними процесами.

Сліди оброблення на ребрах мамонта. На верхньому ребрі перелом від удару тупим предметом; 
на середньому ребрі видно колота рана, ймовірно, нанесена знаряддям;  на нижньому ребрі видно сліди рубки. Зображення: University of Texas at Austin

Крім того, на місці «оброблення» археологи знайшли крихітні частинки кристалізованого попелу, схожі на ті, що були виявлені в стародавніх вогнищах з минулих досліджень. Хімічний аналіз частинок передбачає, що вони утворилися в результаті контрольованого горіння, а не в результаті набагато більш потужної лісової пожежі або удару блискавки.

До початку 2000-х років вважалося, що заселення Америки почали представники культури Хлодвіга. Це палеоіндійці, які, як вважають, вчені перейшли з Сибіру близько 13 тис. років тому по існуючому тоді сухопутному перешийку на місці Берингової протоки між Аляскою і Чукоткою.

Знахідки останнього десятиліття поставили цю версію під сумнів: в різних місцях Америки були виявлені давніші сліди. Однак більшість вчених сходилися на думці, що перші люди потрапили в Америку між 26 500 і 20 000 років тому після завершення останнього льодовикового максимуму. Нове відкриття ставить під сумнів і цю версію.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button