Земля

Білі ведмеді навчилися жити без льодовиків: це вдалося зробити ізольованій популяції

Біологи виявили найбільш ізольовану в світі субпопуляцію білих ведмедів, які можуть прожити більшу частину року без льоду. Про відкриття пише журнал Science.

Дослідження, проведене вченими, що вивчають заполярні території, з Вашингтонського університету, спирається на дані, які збиралися протягом семи років на південно-східному узбережжі Гренландії, а також на 30-річні історичні дані з цього регіону. Скелясті гори і екстремальні погодні умови зробили вивчення цієї частини світу складним завданням, але дані зі супутникового спостереження і зразки, отримані від «мисливців» за білими ведмедями для проведення їх генетичного аналізу, надали вченим нову цінну інформацію про поведінку цих істот.

“Ми хотіли дослідити цей регіон, тому що мало що знали про білих ведмедів на південному сході Гренландії, але ми ніколи не очікували знайти там нову субпопуляцію, – розповіла провідний автор дослідження Крістін Лайдре. – З історичних записів і знань корінних народів ми знали, що в цьому районі водяться ведмеді. Ми просто не знали, наскільки вони особливі”.

Ці білі ведмеді мають доступ до морського льоду лише чотири місяці на рік, тому вони унікальним чином пристосувалися до навколишнього середовища, полюючи на тюленів з прісноводного льоду, що відкололася від льодовиків Гренландії. Було виявлено, що ця субпопуляція генетично відрізняється від свого найближчого сусіда більше, ніж будь-яка з інших 19 раніше ідентифікованих популяцій білих ведмедів. Вчені вважають, що це результат їх ізольованого середовища, в якому вони оточені великими гірськими вершинами, крижаним щитом Гренландії і небезпечними відкритими водами.

“Це сама генетично ізольована популяція білих ведмедів на планеті, – говорить співавтор дослідження Бет Шапіро. – Ми знаємо, що ця популяція живе окремо від інших популяцій білих ведмедів вже як мінімум кілька сотень років, і що чисельність їх популяції протягом усього цього часу залишається невеликою».

На відміну від звичайних білих ведмедів, які бродять далеко по крижаному покриву морів в пошуках їжі, ці ведмеді завжди трималися набагато ближче до «дому». Вони, як правило, бродять по льоду всередині захищених фіордів Гренландії і іноді плавають на крижинах, перш ніж стрибати і йти додому.

“У певному сенсі ці ведмеді дають нам уявлення про те, як ведмеді Гренландії можуть жити в умовах майбутніх кліматичних сценаріїв”, — сказав Лайдре. – Умови морського льоду в південно-східній Гренландії сьогодні нагадують те, що прогнозується для північно-східної Гренландії до кінця цього століття».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button