Земля

Виявлено алмаз з рідкісним глибинним мінералом

Діаманти — найкращі друзі не тільки дівчат, але і геологів. Нещодавно на копальні Куллінан в Південній Африці був знайдений алмаз, що містить мінерал, який ніколи раніше не зустрічали в природі.

Незважаючи на рідкість для людського ока, силікатно-кальцієвий перовскит (CaSiO3) вважається четвертим за поширеністю мінералом всередині планети, особливо в плитах океанічної кори, які занурилися в мантію на тектонічному кордоні. Проте попередні дослідження жодного разу не приносили видимих доказів його існування. Вважають, що він зустрічається глибоко всередині мантії, приблизно в 700 кілометрах нижче поверхні планети.

«Нікому ніколи не вдавалося зберегти цей мінерал стабільним на поверхні Землі. Єдиний спосіб це зробити — це замкнути його в міцному контейнері, такому як алмаз», — сказав співавтор дослідження професор Ґрехем Пірсон з Університету Альберти.

У новому дослідженні Пірсон і її колеги проаналізували крихітний алмаз — приблизно 3 мм в поперечнику, — виявлений менш ніж в 1 кілометрі від поверхні Землі. Незважаючи на відносно невелику глибину, дослідники визначили, що кристал, швидше за все, утворився на глибині 700 кілометрів в субдуктивній плиті океанічної кори при тиску в 240 000 атмосфер.

Як розповіли вчені, після полірування дорогоцінного каміння фрагмент силікатно-кальцієвого перовскиту було видно неозброєним оком, але належний аналіз і візуалізація вимагають міжнародних зусиль. Результати рентгенівських і спектроскопічних досліджень підтвердили, що алмаз містить перовскит з силікату кальцію. Цілком можливо, це перший цілісний зразок мінералу, який доводилося бачити людині і який містить важливі ключі до розгадки того, як веде себе внутрішня структура Землі.

«Діаманти — унікальний спосіб заглянути в надра Землі. Специфічна структура включення перовскиту в цей алмаз дуже чітко вказує на рециркуляцію океанічної кори в нижній мантії Землі, що дає фундаментальний доказ того, що відбувається з океанічними плитами, коли вони опускаються в глибини», — сказав Пірсон.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button