Всесвіт

Планетологи пояснили, чому на поверхні Марса стільки “шрамів”

Нове дослідження американських вчених показало, що марсіанський ландшафт сформувався в результаті великих древніх повеней. Результати роботи публікує журнал Nature.

На Землі річкова ерозія зазвичай протікає повільно. Згідно з новим дослідженням, проведеним вченими з Техаського університету в Остіні, на Марсі ситуація йшла інакше. Там масивні повені через переповнені кратерні озера зіграли свою роль у формуванні поверхні Марсу й утворенні глибоких прірв. Вода переносила з собою величезну кількість осадових порід і залишала глибокі борозни на поверхні планети. Через ці процеси на поверхні Марса стільки “шрамів”.

Таке відкриття здивувало вчених. Зараз важко уявити, що суха і млява планета, на якій вчені десятки років шукають хоча б сліди рідкого середовища, раніше могла бути затоплена. Але, як виявилося, саме надлишок води міг викликати настільки масштабні зміни лику планети.

Кратерні озера були звичайним явищем на Марсі мільярди років тому, коли на поверхні Червоної планети була рідка вода. В деякі з них містилося стільки рідини, скільки є в морі. Але коли води ставало занадто багато, вона проривалася через край кратерів, викликаючи катастрофічні повені, які вирізали за собою долини річок. У новому дослідженні вчені відзначили, що ці процеси відбувалися одночасно і дуже швидко. Імовірно, всього кілька тижнів.

Раніше кратери на Марсі вивчалися окремо, вчені використовували зображення, отримані від супутників з орбіти планети. Це перше дослідження, присвячене вивченню того, як 262 озера на Червоній планеті сформували поверхню Марса в цілому.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button