Всесвіт

В центрі нашої галактики розташований гігантський хрест (фото+відео)

Наука — наукою, астрономія — астрономією, але це дійсно наводить на певні думки… На які саме я думаю варто говорити і так все зрозуміло. Надамо ж слово вченим.

Астрономам вдалося виявити гігантський «хрест» з кількох тисяч молодих зірок в центрі нашої Галактики, чия наявність розповідає про особливу історію народження Чумацького Шляху, йдеться в статті, опублікованій в Astronomical Journal.

«Форма так званого балджа Галактики та історія її формування може розповісти нам про те, як виник сам Чумацький Шлях. Ми побачили чітку хрестоподібну структуру усередині нього і його «прямокутну форму на знімках WISE, і тепер можемо вивчити ті процеси, які диригували зростанням цього згустку світил», — розповідає Меліса Несс (Melissa Ness) з Інституту астрономії MPG в Гейдельберзі (Німеччина).

Несс та її колега Дастін Ланг (Dustin Lang) з університету Торонто (Канада) зробили це відкриття завдяки соцмережі Twitter. Як розповідають науковці, Ланг спочатку вивчав історію еволюції «космічної павутини» – мережі з пуповин темної матерії, яка об’єднує всі галактики і групи галактик, використовуючи знімки, отримані орбітальним телескопом WISE.

Канадський вчений виклав частину фотографій нічного неба, отриманих цією інфрачервоною обсерваторією, в свій канал у мережі Twitter, де їх помітила Несс, яка виявила незвичайну структуру над і під центром галактики, в околицях так званого балджа.

Орбітальна обсерваторія «Габбл» знайшла в центрі нашої Галактики кілька десятків вкрай тьмяних і холодних білих карликів, що являють собою тліючі рештки найперших зірок Чумацького Шляху.

Він являє собою кулясте скупчення з безлічі молодих і яскравих зірок в центрі Чумацького Шляху і ряду інших спіральних галактик, як би виступає над і під їх дисками, принципи формування якого викликають суперечки серед астрономів. Частина вчених вважає, що подібні структури є продуктом множинних сутичок великих галактик і їх карликових компаньйонів, а інші вважають, що вони виникають «природним шляхом» в ході еволюції спіральних галактик.

Спостереження останніх років за далекими галактиками показують, що це скупчення зірок схоже за своєю структурою або на довгасту коробку, або на гігантський фінік, в межах якого може існувати характерна Х-образна структура з тисяч яскравих світил. Подібний хрест був помітний на знімках не завжди, що змушувало багатьох вчених сумніватися в його існуванні.

Спостереження за «миготливими» зірками допомогли європейським астрономам знайти в центрі Чумацького шляху незвичайну кільцеподібну структуру, що робить ядро нашої Галактики схожим на своєрідну «матрьошку» з щільних скупчень молодих і старих зірок.

Найпростіший спосіб вирішити цю загадку – заглянути в центр нашої Галактики. Зробити це, однак, не так просто, оскільки він прихований від нашого погляду під товстою «шубою» з пилу і холодного газу, через який можуть «дивитися» тільки міліметрові та інфрачервоні телескопи, начебто WISE.

Знімки з WISE, виявлені Несс і Лангом, показують, що гігантський хрест в центрі Чумацького Шляху все ж існує. Це говорить на користь того, що балдж формувався «природним шляхом», в ході зростання нових світил і «зоряних ясел», а не в результаті зіткнень Чумацького Шляху і його сусідів.

Більш того, наявність цієї «Х-структури» в центрі Галактики говорить про те, що вона не переживала серйозних зіткнень в останні кілька мільярдів років, оскільки будь-яке «космічне ДТП» знищило б цей цікавий «зоряний колектив» або сильно спотворило його форму.

Кнопка «Наверх»