Людина

5 відмінностей жіночого мозку від чоловічого

Незважаючи на те, що довгий час вчені не знаходили істотних відмінностей в чоловічому і жіночому мозку — за винятком, мабуть, невеликих структурних компонентів — останні дані говорять про те, що це питання не так однозначна. Недавнє дослідження показало, що жінки випереджають чоловіків у широкому діапазоні тестів пам’яті, плюс, доведено, що жіночий і чоловічий мозок старіють по-різному. Що ще? Читаймо далі.

6d5ff6435f73c3e14a5eaf10281d8a57

У цьому матеріалі — відразу п’ять фактів про відмінності між чоловічим і жіночим мозком, а також інформація про те, чому вони важливі для вашого здоров’я.

У жінок краща функція пам’яті

В результаті дослідження 2016 року, опублікованого в журналі Neurology, вдалося з’ясувати, що жінки краще проходили тести пам’яті, пов’язані зі словами або мовою. «А оскільки словесні тести — саме ті, які використовуються при хворобі Альцгеймера, ця перевага жіночого мозку може маскувати ранні симптоми розвитку недуги», — каже Ерін Сандерманн, асистент наукових проектів в Університеті Каліфорнії. Іншими словами, через кращу вербальну пам’ять жінки здатні компенсувати зниження активності мозку протягом тривалого періоду, так що діагностувати хворобу Альцгеймера на ранній стадії у жінок значно складніше, ніж у чоловіків. Крім того, півкулі жіночого мозку краще зв’язуються між собою.

Жіночий мозок стискається більше

Команда дослідників з Фінляндії і Великобританії в січні 2016 року повідомила, що жінки втратили більше від загального обсягу мозку, ніж чоловіки в досліджуваний період (а це майже дев’ять років). Учені працювали з невеликою групою людей у віці від 34 до 43 років і виявили, що з початку дослідження розмір жіночого мозку зменшився більше, ніж розмір чоловічого мозку. Додатковим доказом може служити той факт, що аналогічні дослідження літніх людей (віком від 65 до 82 років) прийшли до того ж висновку.

Але чоловічий мозок стискається в різних областях

Дійсно, загальний розмір мозку сильніше зменшується у жінок, проте відмінність полягає в тому, де саме відбувається стиснення. Дослідження показали, що більше скорочення обсягу мозку в лобовій і скроневій частці, які регулюють особистісну, емоційну і пізнавальну функції, у чоловіків порівняно зі скороченням обсягу гіппокампуса і тім’яної частки, які беруть участь у пам’яті, мові, просторовому та візуальному сприйнятті, у жінок.

Області стиснення впливають на ризик захворювань

На даний момент не існує досліджень, які б стверджували зв’язок між ризиком різних захворювань і стисненням мозку в тій чи іншій області. І, тим не менш, на цю тему розмірковують багато вчених. Так, є припущення, що саме ці показники обумовлюють більш високий ризик хвороби Альцгеймера у жінок і більш високий ризик хвороби Паркінсона у чоловіків.

Естроген зрівнює жінок з чоловіками

Різке падіння рівня естрогену в період менопаузи часто супроводжується деякою втратою пам’яті. «Багато жінок скажуть вам, що під час менопаузи ви відчуваєте себе так, ніби ваш мозок знаходиться в тумані, — каже Дорен Рентц, доцент кафедри неврології в Гарвардській медичній школі. — Коли жінки проходять через менопаузу, вони втрачають свою перевагу пам’яті над чоловіками і далі йдуть на рівних». Але що досі не зовсім зрозуміло, так це те, як саме діє естроген, так як гормональна терапія не здатна повернути ситуацію до вихідної точки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button