Екологія

500 видів рослин втрачені безповоротно

Людство стало причиною того, що починаючи з середини XVIII століття з лиця Землі було стерто понад 500 видів рослин. До такого висновку прийшли співробітники Королівських ботанічних садів Кью (Лондон), які вивчили і об’єднали дані з Червоної книги і різної наукової літератури. На їхню думку, кількість зниклих видів може бути набагато більше, тому що частина з них поки просто невідомі, а деякі вже знаходяться на межі вимирання.

У Червоній книзі Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) на даний момент значиться близько 150 вимерлих рослин, однак вона охоплює далеко не всі види. У зв’язку з цим, команда ботаніків вирішила об’єднати дані з інформацією зі сторонньої літератури. З’ясувалося, що з 1753 по 2018 рік на Землі загинуло 571 вид рослин, і ця цифра не є остаточною, і може бути набагато більше.

Люди винищили понад 500 рослин

Дослідники вибрали часовий проміжок 265 років неспроста — саме стільки років тому була опублікована робота Карла Ліннея «Види рослин». У своїй праці шведський вчений перерахував всі відомі на той момент рослини і довів, що основою в біологічній систематиці є вид. Дата публікації роботи вважається днем створення ботанічної номенклатури.

Вивчивши різну літературу дослідники з’ясували, що швидкість вимирання рослин постійно зростає — в середньому, за останні 250 років щорічно гинуло 2,3 видів рослин. Особливе зростання вимирання помічене з 1900 року — якщо до цього часу з лиця Землі було стерто 256 рослин, то після цієї дати і до наших днів було винищено 315 видів. Найчастіше рослини вимирають в регіонах з тропічним і субтропічним кліматом: на Гаваях зникло 79, а в Південній Африці — 37 видів рослин. Часте вимирання в цих регіонах пояснюється тим, що вони мають більш багате розмаїття життя, ніж інші території.


Карта розподілу зниклих рослин

Вимерлі рослини

Серед зниклих рослин виявилося дерево Святої Олени (Trochetiopsis erythroxylon), яке росло тільки на однойменному острові. Як би суперечливо це не звучало, воно було винищено з-за своєї цінності — деревина славилася своєю високою міцністю, і в XVII місцеві жителі активно використовували її для будівництва будинків.

500 видов растений потеряны безвозвратно
Стебла дерева Святої Олени

Також у списку зниклих рослин числиться сандалове дерево Чилі (Santalum fernandezianum). В останній раз воно було помічене в 1908 році ботаніком Карлом Скоттсбергом — згодом цей вид повністю зник з-за активної вирубки, тому що дерево мало ароматичну деревину.

500 видов растений потеряны безвозвратно
Сандалове дерево Чилі

Вимерлі рослини можуть відроджуватися

При всьому цьому, деякі рослини здатні відроджуватися. Дослідники підрахували, що 431 видів рослин вважалися зниклими, але потім знову були виявлені в природі. За останні 30 років ботаніки зафіксували відродження 16 видів рослин, і одне з них — гібіскус Hibiscadelphus woodii.


Карта розподілу заново відкритих рослин

З-за чого зникають рослини?

Живучість тварин вивчена набагато краще, ніж рослин, проте вченим добре відомі причини їх вимирання. Головною з них, звичайно ж, є людська діяльність. Люди знищують їх природні місця існування і зростання, щоб розширити сільськогосподарські ділянки. Через це під загрозою вимирання на даний момент знаходиться більше мільйона видів живих організмів, причому деякі з них можуть зникнути вже в найближче десятиліття.

На скорочення кількості видів рослин також впливають кліматичні зміни. За даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), якщо людство не зменшить кількість випущених в атмосферу парникових газів, до 2080 року з лиця Землі можуть зникнути 50% видів рослин і тварин. Особливий збиток при цьому буде завдано околицям Байкалу, басейну Амазонки, пустелі Намібії і Мадагаскару. Такі висновки були зроблені в ході вивчення впливу клімату на 80 тисяч рослин і тварин в 33 точках світу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button