Екологія

Людству загрожує голод через виснаження ґрунтів

Професор геохімії в Університеті Поля Сезанна у французькому Екс-ан-Провансі Даніель Наон (Daniel Nahon) б’є на сполох – через деградацію ґрунтів людство ризикує незабаром опинитися перед лицем загрози всесвітнього голоду, пише газета Monde.

“Ґрунт більше не може цього виносити. Ми на краю прірви – якщо це продовжуватиметься, почнеться голод”, – попереджає вчений. Через промислове забруднення, використання пестицидів у великих дозах, урбанізації, ерозії, вирубки лісів і погано контрольованої іригації стан близько чверті придатних до використання земель в усьому світі вже погіршився. При цьому до 2050 року необхідно подвоїти виробництво сільгосппродукції, щоб нагодувати 9 мільярдів жителів Землі.

foto_cikavosti_04.10.2014-012_resized

З 13,5 мільярда гектарів суші обробці підлягає 22%, і в даний час, за даними продовольчої організації ООН (ФАО), з них використовується тільки половина. За останні десятиліття 50 мільйонів гектарів стали непридатні для будь-якого виду сільгоспкультур з причини засолонення. У країнах помірного клімату ерозія, в залежності від виду ґрунту, варіюється від 0,5 до 20 тонн ґрунту на гектар на рік. Ця цифра може зростати до 200 тонн на гектар в тропічних регіонах з рясними опадами. На думку Наона, в суспільстві панує справжня безграмотність: ні політики, ні журналісти, ні навіть вчені не знають структури і принципів функціонування ґрунту.

Читайте також: Азотне забруднення ґрунту — невидимий ворог екосистем

Вчений опублікував книгу, присвячену виснаженню земель. У ній він нагадує, що формування придатного до використання ґрунту, яке дозволила людині перейти від стадії полювання і збирання до сільськогосподарської діяльності, відбувалося протягом декількох тисяч років. Цей непоновлюваний ресурс повинен розглядатися як світова цінність, яку необхідно охороняти. Ресурс цей тим більше цінний, що при нинішньому стані наших знань ми не можемо обійтися без ґрунту для вирощування культурних рослин, відзначає вчений.

Погіршення земель стосується всіх регіонів світу, – і багатих, і бідних країн. У деяких районах Китаю та Індії склалася критична ситуація у зв’язку з ерозією і забрудненням ґрунту. В одній тільки Франції “урбанізація – дороги та міста – щорічно призводить до зникнення 60000 гектарів хороших орних земель”, відзначає Домінік Арруе (Dominique Arrouays), директор групи Infosol в Національному інституті агрономічних досліджень (INRA) в Орлеані.

“Тобто за десять років зникає територія, рівна за площею одному французькому департаменту!” – Підкреслює він. Щоб відповісти на цей виклик, “необхідно зробити декілька технологічних стрибків”, вважає Наон. На його думку, без використання трансгенних рослин обійтися буде неможливо. Тільки вони можуть дозволити вирощувати культурні рослини на пустельних і солоних ґрунтах, площа яких все більш і більш збільшується.

Натхнення: ecowars.tv


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button