Екологія

60% дикорослих кавових дерев опинилися під загрозою зникнення

Сьогодні у світі існує 124 види дикорослих кавових дерев, і 60% всієї цієї популяції знаходиться на межі зникнення. Такі тривожні результати першої великомасштабної оцінки ризиків, до яких схильні кавові рослини по всьому світу.

За словами фахівців з дослідницького центру Королівські ботанічні сади К’ю в Великобританії, в деяких регіонах світу ситуація особливо тривожна. Наприклад, на Мадагаскарі і в деяких частинах Індії під загрозою зникнення перебуває 71% диких видів кави.

«Це набагато вище нормальних показників ризику зникнення для рослин», – заявив провідний автор дослідження Аарон Девіс (Aaron Davis).

Вивчивши фактори ризику для рослин «кавових регіонах» і використавши новітні методи комп’ютерного моделювання, Девіс і його команда з’ясували, що сьогодні небезпека загрожує 75 видам кавових дерев. З них 22 види були класифіковані як вразливі, ще 40 видів мають більш високу загрозу вимирання, а 13 видів – критичну.

Відзначається, що не всі види рослин з цього списку цікавлять виробників кави. Проте вчені турбуються буквально за кожен вид, адже генетичне різноманіття є вирішальним фактором для подальшого існування всієї «кавової популяції».

Важливо
По суті, існує лише два види «комерційних» кавових дерев – аравійські (Coffea arabica) і конголезька (Coffea canephora). З їх плодів готують сорти кави, які вживає весь світ – це, відповідно, арабіка та робуста. Перший сорт вважається найбільш цінним, популярним і навіть елітним: 60-70% всіх кавових напоїв готують саме з нього.

Аравійські кавові дерева культивують у багатьох тропічних країнах, однак їх батьківщиною вважається Ефіопія і Південний Судан. Там можна зустріти дикорослі кавові дерева. І вони, на жаль кавоманів, також потрапили в «тривожний список».

Загальна кількість видів кави, що знаходяться під загрозою зникнення за площею.

Експерти пояснюють, що небезпека полягає не тільки в зниженні врожайності, але і в тому, що саме насіння дикорослих, а не «окультурених» видів використовуються для вирощування комерційних сортів.

За словами фахівців, головні причини загибелі кавових дерев – це посухи, вирубування лісів, а також хвороби. Аравійський вид особливо чутливий до подібного роду дій. (Власне, саме тому деякі виробники змішують арабіку з бобами конголезької кави).

Важливо відзначити, що на сьогодні майже третина всіх дикорослих аравійських кавових дерев росте за межами охоронюваних територій. Це означає, що такі регіони не захищені від вирубки і знаходяться в потенційній небезпеці.

Втім, навіть якщо такі райони і отримають захист на законодавчому рівні, це не врятує дерева від шкідників і посухи. Фахівці підрахували, що вже до 2090 року популяції дикої арабіки можуть скоротитися на 50% із-за одного лише кліматичного фактора. Економічні збитки понесуть і фермери, і виробники, і споживачі, адже чорна кава стане «золотою».

«Любителям кави не про що турбуватися найближчим часом. Але якщо ми не почнемо діяти прямо зараз, щоб зберегти ключові ресурси, то в довгостроковій перспективі ми позбавимо виробництво кави світлого майбутнього», – вважає Аарон Девіс.

Судячи з усього, єдиний шлях порятунку кавових дерев – це використання «корисних» генів їх родичів, вважають експерти. Якщо рослини не придбають стійкість до посухи та шкідників, то врятувати врожаї арабіки, а слідом за нею і робусти, навряд чи вийде, і світ опиниться на межі кавової кризи.

«У деяких видів кави є властивості, які дозволяють їм рости в суворих і більш посушливих умовах. Але якщо ми почнемо втрачати ці види, ми почнемо втрачати і генетичні варіанти», – підсумовує Девіс.

Більш детально про це дослідження розповідається в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Додамо, що перші кроки на шляху порятунку кавових дерев вже зроблені: не так давно вчені розшифрували повний геном аравійської та конголезької кави.

Кнопка «Наверх»
Закрыть