Земля

60 мільйонів років тому зникла величезна частина двох тектонічних плит

Близько 60 мільйонів років тому сталося те, що сьогодні прийнято вважати найбільшим зіткненням в історії Землі: індостанська плита зіткнулася з євразійською тектонічною плитою. Вчені виявили, що половина маси, яка була 60 мільйонів років тому, зникла з поверхні Землі в невідомому напрямку.

c7675cb691820b3d055409b14002b503
Епічна “битва” (до речі, триває досі, навіть через мільйони років) подарувала нам гірський ландшафт Гімалаїв. Але, згідно з новим дослідженням, зіткнення не тільки направило сушу нагору, але і також опустило величезну її частину під землю.

Геофізики з Університету Чикаго використовували нові методи моделювання для оцінки кількості суші, яка існувала на поверхні до континентального зіткнення. Ґрунтуючись на даних, які є на сьогоднішній день, дослідники говорять, що зникла величезна частина двох плит.

“Ми виявили, що половина маси, яка була 60 мільйонів років тому, зникла з поверхні Землі”, — говорить учасник дослідження Мікела Інгальс (Miquela Ingalls).

Вчені здивувалися тому, скільки континентальної кори зникло. Але ще більше несподіваним здається те, куди, на думку фахівців, зникла частина суші.

Зазвичай, коли тектонічні плити стикаються одна з одною, континентальна кора через свої властивості піднімається. Між тим океанічна кора, яка тонше, але щільніше континентальної кори, звичайно опускається вниз, сповзаючи в мантію Землі — в геологічний шар, що відокремлює поверхню планети від її ядра.

За словами Інгальс, вважалося, що континентальна кора “плавуча” і не може опуститися у мантію. Але, згідно з обчисленням дослідників, єдиний спосіб пояснити зменшення території після зіткнення континентальної маси індостанскої і євразійської плит — припустили, що кора опустилася вниз.

“У нас є значні обсяги кори, які зникли з “резервуара земної кори”, і єдине місце, куди вони могли б податися – в мантію, — пояснює науковець Девід Роулі (David Rowley). – Раніше вважалося, що мантія і кора взаємодіють один з одним тільки у відносно малій мірі. Нова робота припускає, що, принаймні у певних обставинах, це не так”.

У той час як результати дослідження можуть викликати деякі суперечки в геофізичному суспільстві, вчені вважають, що їхня гіпотеза може пояснити, чому вулкани часом вивергають елементи, які, як вважається, вкрай рідкісні для мантії – свинець і уран.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button