Фото

7 геологічних чудес світу

Вигляд Землі постійно змінюється під впливом різних факторів: води, вітру, дії людини, вивержень вулканів, ударів метеоритів. Іноді це призводить до появи дивних геологічних формувань. Ми підібрали сім найбільш незвичайних.


1. Ворота Пекла (Дарваза), Туркменістан

У 1971 році під час проведення робіт з буріння розвідувальної свердловини неподалік від села Дарвази провалилася велика ділянка землі — діаметром 60 метрів і глибиною 20 метрів. В яму, яка виявилася заповнена газом, провалилася бурова вишка і все обладнання. Щоб уберегти людей довколишнього міста від шкідливих газів, її було вирішено підпалити. Як вважають вчені, полум’я повинно було згаснути протягом декількох днів.
7 геологических чудес света
Розрахунки геологів виявилися невірними, і величезне багаття горить донині.

2. Шоколадні пагорби, Філіппіни

7 геологических чудес света
7 геологических чудес света
Це незвичайне геологічне утворення знаходиться на філіппінському острові Бохол. На площі в 50 квадратних кілометрів розташовано близько 1500 пагорбів, вкритих травою. Влітку трава висихає і стає коричневого — шоколадного кольору.

Є кілька версій появи цих пагорбів. Одні вчені вважають, що це результат вулканічної діяльності, інші — що це наслідки ерозії дна стародавнього океану.

Місцеві жителі вважають, що пагорби — це результат битви двох велетнів, які кидали один в одного камені і пісок.

Шоколадні пагорби входять в список об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

3. Дорога гігантів, Ірландія

7 геологических чудес света
Ще одна місцевість, що входить в список об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — це Дорога гігантів, або Стежка велетня, в Північній Ірландії. Прибережна смуга складається з 40 000 базальтових колон, що утворилися в результаті виверження вулкана. Більшість цих колон — шестикутні. Найвища з них досягає 12 метрів.
7 геологических чудес света
Процес утворення цих колон можна порівняти з появою тріщин у засихаючого бруду: розплавлений базальт, що з’явився під час виверження вулкана, стрімко остигав, що викликало швидке скорочення його обсягу і поява характерної структури. Вчені з Канади змогли навіть обчислити умови, необхідні для появи подібних колон. Для цього дослідники проводили експерименти зі звичайним кукурудзяним крохмалем. З’ясувалося, що чим швидше остигає речовина, тим дрібніший розмір комірок, на які розтріскується поверхня.

7 геологических чудес света
4. Структура Ришат, Мавританія

7 геологических чудес света
Діаметр цієї геологічної структури — близько 50 кілометрів, що дозволяє бачити її навіть з космосу. Деякий час космонавти навіть користувалися їй як орієнтиром: структура знаходиться посеред Сахари — млявої пустелі.

Раніше вважалося, що структура — це результат удару метеорита, однак зараз вчені схиляються до версії про те, що утворення з’явилося під дією ерозії.

5. Хвиля, США

7 геологических чудес света
7 геологических чудес света
Унікальне геологічне формування, відоме як Хвиля, знаходиться в США, на кордоні штатів Юта і Арізона. Незвичайного виду утворення складаються з пісковика юрського періоду, йому близько 200 мільйонів років. Схильний до впливу води і вітру, піщаник придбав незвичайні форми, які тепер приваблюють туристів з усього світу.

Пам’ятник природи суворо охороняється урядом. Для запобігання руйнування крихкої структури Хвилі потік туристів жорстко обмежений до 20 чоловік в день.

6. Печера кристалів, Мексика

7 геологических чудес света
На глибині 300 метрів під мексиканським містом Найка знаходиться підковоподібна печера. Вона повністю заповнена кристалами селеніта. Розміри утворень досягають 11 метрів. Найбільший з них важить близько 11 тонн. В печері дуже жарко (+58) та волого — 80-100 %.

Процес формування кристалів простий: протягом сотень тисяч років магма, що знаходиться в порожнині під печерою, нагрівала воду, насичену мінералами, до температури +54…+58, тобто створювала ідеальні умови для утворення подібних кристалів. На жаль, зараз вода з печери постійно відкачується, що призводить до деградації утворень.

7. Велика блакитна діра, Беліз

7 геологических чудес света
У центрі одного з атолів, які входять до складу Белізського бар’єрного рифу, знаходиться величезна карстова воронка.

Її діаметр 305 метрів, а глибина 120 метрів.

На думку вчених, дане утворення з’явилося після останнього льодовикового періоду: вода затопила вапнякову печеру, і її склепіння обвалилося, утворивши карстову воронку.

Кнопка «Наверх»